fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

„Nasz Dziennik”: Europejskie rolnictwo musi podjąć konkurencję na światowych rynkach

Europejskie rolnictwo musi podjąć konkurencję na rynkach światowych, oferując produkty wysokiej jakości – mówi w rozmowie z czwartkowym „Naszym Dziennikiem” Janusz Wojciechowski, desygnowany na komisarza UE ds. rolnictwa.

Janusz Wojciechowski zwraca w wywiadzie uwagę, że każdego dnia w UE znika około tysiąca gospodarstw rolnych. Jego zdaniem można to powstrzymać, promując w Europie produkcję żywności wysokiej jakości w gospodarstwach rodzinnych, a także przywracając bezpieczeństwo żywnościowe.

Według polityka ma to też być odpowiedź na konkurencyjny import produktów rolnych z obu Ameryk, gdzie gospodarstwa produkują na przemysłową skalę.

Desygnowany na komisarza zwrócił ponadto uwagę, że co najmniej 30 proc. Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich musi być skierowane na działania dotyczące ochrony środowiska i klimatu.

W tym obszarze jest miejsce na inicjatywy, które są korzystne dla mniejszych gospodarstw. Rolnictwo w Europie nie może być taśmą produkcyjną, gdzie jak w fabryce wytwarza się jak najwięcej jak najmniejszym kosztem” – doda desygnowany na komisarza UE ds. rolnictwa.

Janusz Wojciechowski zadeklarował, że gdy obejmie funkcję komisarza, będzie robił wszystko, by jak najszybciej doszło do wyrównania poziomu dopłat do średniej europejskiej. Wskazał, że krajów, które otrzymują niższe dopłaty jest 15 z 28.

Według polityka, polskie rolnictwo może być wzorem dla europejskiego. Podkreślił, że w Polsce jest najwyższy odsetek młodych rolników – do 35. roku życia (ponad 10 proc.) i najniższy odsetek w wieku emerytalnym – powyżej 65 lat (mniej niż 10 proc.). Przykładowo: w Portugalii ponad połowa rolników ma ponad 65 lat – dodał Wojciechowski w rozmowie z „ND”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl