fot. pixabay.com

J. Wojciechowski: Polscy rolnicy otrzymają pomoc w kwestii dopłat do nawozów

Unijny komisarz ds. rolnictwa jest przekonany, że Komisja Europejska zgodzi się na dopłaty do nawozów i pomoc dla rolników będzie mogła być udzielona. Janusz Wojciechowski wskazał, że decyzja w tej sprawie zapadnie w najbliższym czasie. Zgodę na dopłaty dla nawozów ma gwarantować komunikat KE z 24 marca. Dotyczy on pomocy z tytułu kryzysu wywołanego wojną w Ukrainie.

Wcześniejszy wniosek Polski o zgodę na wsparcie rolników nie został zaakceptowany przez Brukselę, bo rząd chciał, by dopłaty wypłacić z funduszu covidowego. Tymczasem – jak się okazuje – Warszawa ma wnioskować o pomoc wojenną.

Unijny komisarz ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski, wyraża pewność, iż po weryfikacji wniosku KE wyrazi zgodę na dopłaty do nawozów.

– Sprawą zajmuje się komisja ds. polityki konkurencji. Wszystko wskazuje na to, że decyzja zapadnie w najbliższych dniach. Polski wniosek zostanie uwzględniony i będzie mogła być udzielana pomoc rolnikom. Sytuacja jest jasna. Nie było czyichkolwiek błędów. Było to skuteczne działanie, by umożliwić pomoc publiczną polskim rolnikom. Premier Mateusz Morawiecki zainicjował, ja zabiegałem o umożliwienie pomocy, a minister rolnictwa złożył wniosek o takie wsparcie i polscy rolnicy je otrzymają – zapewnia Janusz Wojciechowski.

Polska wnioskowała do Komisji Europejskiej o możliwość dopłat do nawozów, gdy nie było jeszcze tymczasowych ram kryzysowych, które umożliwiają pomoc publiczną dla rolników. Stąd modyfikacja wniosku. Dokument został złożony 6 kwietnia.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl