(fot. PAP)

Weszły w życie rozporządzenia Kalemby dot. ustawy o nasiennictwie

Polscy rolnicy mogą kupić nasiona genetycznie modyfikowane; zakaz dotyczy jedynie ich wysiewu. Dziś weszły w życie rozporządzenia ministra rolnictwa do ustawy o nasiennictwie. Rząd zapewniał, że ma to uchronić nas przed żywnością GMO.

Wg części ekspertów to otwarcie nie furtki, a już bramy na zmodyfikowany materiał siewny. W rozporządzeniu znalazł się zakaz stosowania nasion ponad 200. odmian kukurydzy MON 810, a także uprawy ziemniaka Amflora.

Poseł Jacek Bogucki zwraca uwagę, że Służby Inspekcji Ochrony Roślin są w stanie skontrolować jedynie 5 proc. upraw. Dodaje, że weryfikacja nasion po ich wysianiu jest zbyt późna.

– Rolnik kupując nasiona nie będzie wiedział co kupuje, co wysiewa. Potem może ewentualnie ponosić odpowiedzialność. Brakuje systemu, który pozwoli na to, aby do Polski te nasiona nie trafiały w ogóle , aby nie były importowane przez firmy zajmujące się sprzedażą nasion, aby nie trafiały nielegalnie. Dopiero kolejnym etapem jest kontrola upraw przy ewentualnych podejrzeniach, że gdzieś tam trafiły. Podstawą systemu powinna być kontrola przy wprowadzaniu na teren Polski jakichkolwiek nasion – powiedział pos. Jacek Bogucki.

Kara za stosowanie nasion genetycznie modyfikowanych stanowi dwukrotną cenę materiału siewnego.

 

Wypowiedź pos. Jacka Boguckiego


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj