fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Dr Z. Kuźmiuk o nierównościach w unijnych dopłatach rolniczych: Ta nierówność jest coraz bardziej dokuczliwa

Ta nierówność jest coraz bardziej dokuczliwa i stąd to wielkie wyzwanie, dążenie do wyrównania dopłat bezpośrednich. My to zapowiadamy w następnej perspektywie finansowej. Będziemy się starali, żeby te środki były możliwie jak największe w tej kopercie narodowej, a następnie będziemy starali się, jeżeli wyborcy pozwolą nam rządzić kolejne cztery lata, aby te strumienie środków finansowych płynących do rolników jednak trochę zmienić – powiedział w niedzielnych „Rozmowach niedokończonych” na antenie TV Trwam europoseł PiS dr Zbigniew Kuźmiuk.

Polityk zaznaczył, że w UE mamy obecnie do czynienia z nierównością w dopłatach, co staje się coraz bardziej dokuczliwe dla Polskich rolników.

Jak wyjaśnił, w sytuacji, gdy rolnik niemiecki ma zysk ze względu na wyższy poziom dopłat, to rolnik z polski bardzo często tego zysku już nie ma.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk, wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE, przypomniał, że PiS zapowiedziało z tym walkę.

– Ta nierówność jest coraz bardziej dokuczliwa i stąd to wielkie wyzwanie, dążenie do wyrównania dopłat bezpośrednich. My to zapowiadamy w tej następnej perspektywie finansowej. Będziemy się starali, żeby te środki były możliwie jak największe w tej kopercie narodowej, a następnie będziemy starali się, jeżeli wyborcy pozwolą nam rządzić kolejne cztery lata, aby te strumienie środków finansowych płynących do rolników jednak trochę zmienić. Dość powiedzieć, że ta obecna struktura jest taka, że 80 proc. środków na rolnictwo jest adresowane zaledwie do 20 proc. gospodarstw. I odwrotnie – 20 proc. środków do 80 proc. gospodarstw. Te małe gospodarstwa mają bardzo wyraźnie niższe wsparcie ze środków wspólnej polityki rolnej – zwrócił uwagę dr Zbigniew Kuźmiuk.

Polityk dodał, że stąd pomysły dotyczące rolnictwa, które przedstawił niedawno prezes PiS-u Jarosław Kaczyński.

Lider partii rządzącej zapowiedział na początku miesiąca m.in. wsparcie dla hodowców w wysokości co najmniej 100 złotych od jednego tucznika i 500 złotych od jednej krowy.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl