Budżet dofinansuje składki ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt

Budżet dofinansuje do 65 proc. składki ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Z ubezpieczenia mają też skorzystać producenci owoców i warzyw; z dofinansowaniem składki do 50 proc. i do 5 proc. sumy ubezpieczenia. Zakłada to nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach rolnych uchwalona przez Sejm. 

Sejm odrzucił natomiast poprawki posłów PiS i SLD. Chodziło o określenie widełek dofinansowania przez budżet składek rolniczych. Zamiast zapisu do 65 proc., proponowali oni 50 do 65 proc.

Poseł Robert Telus apelował do rządzących o pozostawienie dolnej granicy dopłat do ubezpieczeń.

– W tym momencie działa system dopłat do ubezpieczeń. Są widełki – najniższa stawka wynosi 40 do 50 proc. Tą ustawą podnosimy maksymalną dopłatę do 65 proc., ale rząd zaproponował zniesienie tego najniższego progu. W naszej poprawce proponujemy, żeby zostawić najniższy próg 50 proc., ponieważ zawsze, każdy minister zamiast podnieść dopłaty do ubezpieczeń, będzie mógł je zmniejszyć. Będzie to zależało tylko i wyłącznie od ministra. Jeżeli posłowie zależy wam na tym, żeby rolnicy się ubezpieczali, żeby pomóc rolnikom w ubezpieczeniach, to należy pozostawić tę dolną granicę. Nie zostawiajmy tego dla „widzi mi się” ministra – mówił do posłów Robert Telus.

Będzie też inny sposób składania wniosków przez zakłady ubezpieczeniowe: będą mogły być składane dwa razy w roku i zwrot kosztów także odbywałby się dwa razy w roku.

Obecnie w Polsce z ubezpieczenia korzysta 143 tys. rolników, tylko 426 gospodarstw ma wykupione ubezpieczenia zwierząt gospodarskich. Na dopłaty do składek budżet przeznacza 200 mln zł, z czego w ubiegłym roku wykorzystano ok. 160 mln zł. Przyjęta przez Sejm ustawa trafi teraz do prac w Senacie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl