fot. PAP

Zapewnić bezpieczeństwo rolnikom

Wypowiedź dla TV Trwam News posła Krzysztofa Jurgiela, przewodniczącego sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Po raz kolejny widać, że pan minister Sawicki nie przygotował Polski do tego, aby w przypadku wystąpienia zakłóceń na rynku – w tym przypadku związanych z embargiem – w sposób prawidłowy przeprowadzić proces wypłaty odszkodowań dla rolników, którzy ponieśli straty.

Po pierwsze, prawo unijne w tym zakresie, które zostało zatwierdzone przez naszego ministra, jest źle skonstruowane. Nie określa ono ścisłych procedur, których Komisja Europejska powinna przestrzegać. Z tego powodu Polska została postawiona w sytuacji dowolności w przyznawaniu rekompensat.

Po drugie, minister zalecał rolnikom składać wnioski nie mając limitu na ich zapłacenie. Jest to bardzo smutne, bo rolnicy pracują, płacą podatki, a państwo powinno w takiej sytuacji wykazać sprawność, kompetencje i zapewnić odszkodowania, które zrekompensują przynajmniej nakład pracy.

Jako Komisja Rolnictwa dokonamy oceny tej sytuacji. Już w środę otrzymamy na ten temat informacje od ministra, po raz kolejny wystosujemy dezyderat do rządu z prośbą o poważne traktowanie polskich rolników i takie przygotowanie administracji rządowej, pracującej na rzecz rolnictwa, aby była pomocna i zapewniała bezpieczeństwo naszym rolnikom.

Trzeba dokładnie policzyć straty i próbować zabezpieczyć w budżecie państwa środki na wypłatę rekompensat i odszkodowań oraz wprowadzić system ubezpieczeń, który jest zapowiadany przez pana ministra już od siedmiu lat. Tego systemu wciąż nie ma. Ponownie zapowiadany jest fundusz odszkodowań, ale są to tylko słowa, nie czyny.

Nie wiemy czy minister mógł wynegocjować więcej, sądzę jednak że można było próbować, bo są na to procedury. Była rezerwa 400 mln zł na cele związane z takimi zakłóceniami na rynkach. Nie wiemy w zasadzie, jak minister się  zachowywał, ponieważ to, co mówi w telewizji i na spotkaniach nie musi być zgodne z tym, co tam robił.

RIRM

drukuj