PAP/EPA

Walka o niepodległość Ukrainy

Od 80 dni Ukraina broni swojej niepodległości. Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, podkreśla, że aby zakończyć dramat wojny, niezbędna jest pomoc zarówno Europy, jak i całego świata.

Wojna na Ukrainie weszła w trzecią fazę – powiedział na antenie ukraińskiej telewizji Wiktor Andrusiw, doradca szefa ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

„W pierwszej fazie Rosjanie zamierzali ciągu kilku dni przetoczyć się przez Ukrainę, w drugiej – planowali w wielu miejscach okrążyć wojska ukraińskie, a następnie je rozbić. Nie udało im się tego uczynić. W nowej, trzeciej fazie, rosyjscy wojskowi chcą utrzymać dotychczasowe zdobycze terytorialne” – podkreślił  Wiktor Andrusiw.

Jak wskazał  doradca szefa ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych,  oznacza to, że wojna najprawdopodobniej szybko się nie skończy.  Niewykluczone, że w ten sposób Kreml chce zmusić Zachód do negocjacji, a Ukrainę do ustępstw. Siły zbrojne Ukrainy stopniowo wyzwalają miejscowości w obwodzie charkowskim. Kierunek iziumski jest miejscem najzacieklejszych walk. Pod okupacją Rosji cały czas znajdują się: Chersoń, Melitopol, Berdiańsk, Enerhodar, Mariupol oraz Donbas.

– Dzisiaj nikt nie może przewidzieć, jak długo potrwa ta wojna, ale robimy wszystko, aby szybko wyzwolić nasz kraj. To nasz priorytet. Aby tak się stało, potrzebujemy pomocy naszych partnerów – z Europy, z całego świata – mówił Wołodymyr Zełenski.

Nieustannie celem masowych ostrzałów artyleryjskich i uderzeń lotniczych jest Azowstal. Trwają negocjacje w sprawie ewakuacji 60 osób.

„Jest tam kilkaset osób rannych. Ich trzeba ratować w pierwszej kolejności, bo Rosjanie nie zgodzą się na ewakuację wszystkich od razu” poinformowała Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy.

Tymczasem Rosjanie nękają rodziny obrońców kombinatu.

„Wczoraj okupanci upowszechnili w mediach społecznościowych kontakty telefony i profile narzeczonych i żon naszych obrońców. Cynizm wroga się nasila, bowiem  atakuje nie tylko obrońców Azowstalu, ale też ich rodziny – zaznaczył Petro Andriuszczenko,  doradca mera Mariupol.

Walki trwają w obwodzie donieckim. Wojska Władimira Putina stosują moździerze, artylerię lufową i systemy rakietowe.

W piątek amerykański minister obrony Lloyd Austin rozmawiał telefonicznie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, Siergiejem Szojgu. Była to pierwsza rozmowa obu ministrów od 18 lutego 2022 roku.

Jak informuje Pentagon, w czasie rozmowy minister obrony USA wezwał do natychmiastowego wstrzymania ognia na Ukrainie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl