fot. Marek Borawski/KPRP

Prezydent A. Duda: Jeśli nie powstrzymamy Rosji, to Rosja pójdzie o wiele dalej

Ukraina nigdy nie była i nie będzie pozostawiona sama sobie, bo Ukraińcy walczą dla nas wszystkich i za nas wszystkich. Jeśli nie powstrzymamy Rosji, to Rosja pójdzie o wiele dalej – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w środę zdalnie w Drugim Szczycie dla Demokracji zorganizowanym przez prezydenta USA Joe Bidena.

„Podczas Pierwszego Szczytu Demokracji (w grudniu 2021 r.) rozmawialiśmy – ja wtedy mówiłem o sytuacji na Białorusi pod reżimem (Alaksandra) Łukaszenki i też o presjach względem opozycji demokratycznej. Miesiące później doszło do operacji hybrydowej, do kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy Polski pod batutą Mińska, ale kontrolowaną przez Kreml” – powiedział polski przywódca.

Jak podkreślił, był to „wstęp do późniejszego ataku na Ukrainę”.

„Rosyjska wojna na Ukrainie pokazała prawdziwą twarz reżimu (Władimira) Putina. Barbarzyństwa i atak przeprowadzony na cywilną część mieszkańców Ukrainy. Cel był taki, by zniszczyć Ukrainę. Do tego doszedł kryzys żywnościowy i gospodarczy, który pojawił się na całym świecie” –  mówił prezydent RP.

Jak zauważył, Ukraińcy dzielnie opierają się atakowi rosyjskiemu.

„Jestem dumny, że Polacy i inne narody zaoferowały Ukraińcom silne wsparcie, ponieważ wolny, demokratyczny świat nie jest tylko koncepcją teoretyczną, ale prawdziwą społecznością wartości” – podkreślił Andrzej Duda.

Jak mówił, wiodąca rola Polski w odpowiedzi na inwazję rosyjską na Ukrainie „była bez precedensu”.

„Byliśmy na froncie, jeśli chodzi o pomoc, w tym pomoc wojskową dla Ukrainy po to, by odeprzeć rosyjskiego agresora i nałożyć znaczące sankcje na Rosję” – wskazywał.

Prezydent zwrócił uwagę, że od początku inwazji Polska przyjęła więcej uchodźców z Ukrainy niż jakikolwiek kraj w Europie.

„I nie w obozach dla uchodźców, ale przyjęliśmy ich w naszych domach. Dziś Polska gości ponad 3,5 mln Ukraińców. Zgodnie z danymi OBWE widzimy, że w zeszłym roku Polska wydała ponad 9 mld dolarów – 1,5 proc. naszego PKB na pomoc humanitarną dla Ukrainy” – powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył, że działamy również jako hub logistyczny dla przekazywania pomocy do innych krajów i z innych krajów.

„Polska dalej będzie wspierać Ukrainę, by zatrzymać ten imperializm rosyjski. Również będziemy kontynuować nasze wsparcie dla demokratycznej Białorusi” – zadeklarował prezydent.

„Ukraina nigdy nie była i nie będzie pozostawiona sama w sobie w tej walce, bo Ukraińcy walczą dla nas wszystkich i za nas wszystkich. Jeśli nie powstrzymamy Rosji, to Rosja pójdzie o wiele dalej” – powiedział Andrzej Duda.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl