fot. PAP/Radek Pietruszka

Para Prezydencka przebywa w Kenii

Prezydent Andrzej Duda przebywa z wizytą w Afryce Wschodniej. W Kenii, gdzie rozmawiał już z prezydentem kraju, polski przywódca mówił, że agresja na Ukrainę jest przejawem rosyjskiego imperializmu, a jeśli Moskwa nie zostanie zatrzymana, w przyszłości zaatakuje ponownie.

W poniedziałek w Nairobi odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z jego kenijskim odpowiednikiem. Kenia to pierwszy przystanek w podróży polskiego prezydenta do Afryki Wschodniej. Andrzej Duda odwiedzi też Rwandę i Tanzanię.

Prezydent Polski podkreślał podczas wspólnej konferencji, że jego wizyta jest pierwszą podróżą Prezydenta RP do Kenii w ciągu 61 lat istnienia relacji dyplomatycznych obu państw. Zaznaczył, iż „niesie ona ze sobą bardzo duży ładunek ekonomiczny na przyszłość dla obu krajów”.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że głównym tematem rozmów z prezydentem Williamem Ruto były kwestie gospodarcze, kierunki rozwoju i perspektywy na przyszłość. Mówił o zorganizowanym niedawno przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) polsko-kenijskim forum gospodarczym, które zgromadziło wielu przedsiębiorców zainteresowanych współpracą.

Prezydent przekazał, że w poniedziałek razem z przywódcą Kenii wezmą udział w drugiej odsłonie tego forum biznesowego. Zaznaczył, iż obszarów do rozwoju współpracy przedsiębiorców z obu krajów jest co najmniej kilka: rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich, mleczarstwo, nowoczesne technologie w ochronie środowiska, pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, nowoczesna polityka podatkowa, sektory bankowy i usług medycznych.

Dodał, że wśród poruszonych tematów znalazły się także „niepokoje, które są w Afryce, także w części wschodniej; sytuacje wojenne, z którymi Kenia ma czynienia w swoim sąsiedztwie”.

Prezydent w trakcie wizyty w Afryce potwierdził polskie stanowisko w sprawie Ukrainy. Wskazał, że o przyszłości kraju musi zdecydować uznanie dla prawa międzynarodowego.

– Przywrócenie prymatu prawa międzynarodowego oznacza powrót Ukrainy do jej międzynarodowo uznanych granic, do pełnej kontroli nad międzynarodowo uznanymi terytoriami Ukrainy, czyli również Krymu, bo pamiętajmy, że rosyjska agresja na Ukrainę w istocie rozpoczęła się w 2014 roku od okupacji Krymu i ona cały czas trwa. W związku z tym Rosja musi opuścić okupowane tereny Ukrainy. Ukraina musi odzyskać kontrolę nad wszystkimi swoimi międzynarodowo uznanymi terytoriami i taki powinien być koniec tej wojny, po to by prawo międzynarodowe było przestrzegane jako największa gwarancja pokoju na przyszłość. Rosja nie może wygrać tej wojny, bo jeżeli Rosja ją wygra, to ona znów zaatakuje – zaznaczył szef państwa polskiego.

Prezydent mówił, że Polska wie, czym jest rosyjski imperializm. Przypomniał, iż przejawem tego imperializmu jest agresja na Ukrainę.

Andrzej Duda przekazał, że zaprosił prezydenta Kenii do Polski.

„Mam nadzieję, że ta wizyta, która jest spektakularna ze względu na to, że jest pierwszą wizytą polskiego prezydenta w Kenii, będzie miała także wymiar przełomowy jeśli chodzi o naszą dalszą współpracę. Będzie to pierwszy bardzo silny impuls do współpracy gospodarczej, także do rozwoju współpracy w dziedzinie nauki, badań. Ale mam też nadzieję, że drugim takim impulsem będzie wizyta pana prezydenta u nas, w Polsce, w Warszawie, na którą już w tej chwili czekamy” – zaznaczył.

Również prezydent Kenii, William Samoei Ruto, ocenił, że wizyta Andrzeja Dudy jest szansą, która pozwoli wykorzystać długoletnią przyjaźń oraz budować silniejsze i głębsze relacje między oboma krajami.

„Polska jest cenionym partnerem w Kenii. Mamy wspólne wartości, ambicje oraz aspiracje, które kształtują nasze obecne i przyszłe stosunki. Razem staramy się wzmocnić współpracę handlową i gospodarczą. (Podejmujemy też działania dotyczące) rolnictwa, bezpieczeństwa żywności, zmierzające do ochrony klimatu, a także inicjatywy, które wnoszą wkład na rzecz (rozwoju) multilateralizmu” – mówił prezydent Kenii.

Prezydent Kenii relacjonował, że podczas rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą poruszono kwestię konieczności zwiększenia współpracy handlowej i inwestycyjnej między Nairobi i Warszawą. Zapraszał też polski biznes do inwestowania w Kenii.

„Uważam, że należy wykorzystać strategiczne położenie Kenii. Nairobi może być bramą i hubem dla inwestycji regionalnych, a także kontynentalnych. Jako siła technologiczna Kenia daje niezrównane możliwości” – podkreślił William Samoei Ruto.

Kenijski przywódca dodał, że poruszono tematy dotyczące rolnictwa, przemysłu mleczarskiego, zielonej energii. Poinformował również, że Kenii potrzebne są technologie magazynowania wody i zarządzania wodą. Przekazał, że rozmawiano także na temat rynku pracy.

„Mamy wysoce wykształconych profesjonalistów, Polska jest natomiast krajem, w którym brakuje pracowników. Moglibyśmy ustanowić odpowiednie ramy, na których skorzystałyby oba nasze państwa. Oczekujemy dalszych dyskusji na ten temat” – powiadomił

W obecności prezydentów podpisano dwa memoranda: dotyczące solidarności podatkowej oraz o współpracy w zakresie rolnictwa. W imieniu Polski dokumenty podpisał wiceszef MSZ Andrzej Szejna.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl