prezydent.pl

Prezydent A. Duda przybył do Brukseli, gdzie weźmie udział w szczycie NATO

Prezydent Andrzej Duda przybył w niedzielę wieczorem do Brukseli, gdzie w poniedziałek weźmie udział w szczycie przywódców państw NATO. Głównym tematem rozmów będzie inicjatywa „NATO 2030”, mająca wzmocnić jedność Sojuszu i przygotować go na wyzwania przyszłości. W polskiej delegacji jest również minister obrony Mariusz Błaszczak.

W ramach szczytu NATO polski przywódca odbędzie bilateralne spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem oraz z premierem Macedonii Północnej Zoranem Zaewem.

Głównym tematem tegorocznego jednodniowego spotkania przywódców państw i rządów krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego ma być plan wzmocnienia i dostosowania go do nowych wyzwań – „NATO 2030”. Proces ten rozpoczął się na szczycie w Londynie w 2019 r.

Do prac nad tym planem sekretarz generalny Jens Stoltenberg powołał 10-osobowy zespół złożony z przedstawicieli Danii, Francji, Holandii, Kanady, Niemiec, USA, Polski, Turcji, Wielkiej Brytanii i Włoch. W grudniu ub. r. grupa ekspertów przedstawiła raport „NATO 2030. United for a New Era” dotyczący wzmocnienia politycznego wymiaru Sojuszu i mechanizmów konsultacji.

Z Brukseli prezydent uda się do Bratysławy, gdzie we wtorek weźmie udział w corocznej konferencji GLOBSEC. Forum to odbędzie się w formule hybrydowej i będzie w dużej mierze dotyczyć sytuacji i odbudowy Europy Środkowej po pandemii. W planie wizyty Andrzeja Dudy są spotkania z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą i prezydentem Chorwacji Zoranem Milanoviciem oraz wystąpienie. Wśród zapowiadanych mówców są także: prezydent Francji, przywódczyni białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, Jens Stoltenberg, była sekretarz stanu USA Madeleine Albright, papież Franciszek, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk i historyk Timothy Garton Ash.

PAP

drukuj