fot. PAP/Leszek Szymański

Spór na linii prezydent-premier o politykę zagraniczną

Premier publicznie krytykuje ustawę, która daje prezydentowi możliwość weta przy wyborze unijnego komisarza z Polski. Andrzej Duda już wcześniej zapowiedział, że będzie egzekwował zapisy ustawy. Głośno mówi o tym, jak ma wyglądać polska prezydencja w Unii Europejskiej.

Do spotkania premiera i prezydenta w cztery oczy doszło przy okazji rekonstrukcji rządu. Nieoficjalne informacje wskazują, że podjęte zostały rozmowy o programie nuclear sharing, zainicjowanej przez rząd próbie zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawie kompetencyjnej, która daje głowie państwa wpływ na politykę europejską, m.in. poprzez wymóg jego zgody prezydenta dla wskazania unijnego komisarza z Polski. Ustawę krytykuje premier Donald Tusk.

– Stara się (prezydencka ustawa – red.) ominąć konstytucję i w jakimś sensie zmienić fragment ustroju państwa – zaznaczył premier.

Donald Tusk ujawnił, że rozstał się z prezydentem w zgodzie, ale nie w porozumieniu. Oczekuje również, że prezydent będzie realizował politykę zagraniczną, jakiej oczekuje od niego rząd.

– Chciałbym, żeby pan prezydent uznał oczywistą, konstytucyjną zasadę, że politykę zagraniczną prowadzi rząd – akcentował Donald Tusk. 

W trakcie rekonstrukcji rządu prezydent kreślił plany na polską prezydencję w Unii Europejskiej. Proponował dwa szczyty: Unia Europejska – Stany Zjednoczone i Unia Europejska – Ukraina. Prezydent zgodził się, że sprawy europejskie prowadzi rząd, ale zwraca uwagę na wyjątkową sytuację, w jakiej znalazła się Europa i Polska.

– Dzisiaj polska prezydencja w UE jest ogromnie związana z kwestiami naszego bezpieczeństwa i naszego rozwoju – zaznaczył Andrzej Duda.

Dlatego prezydent nie planuje zrezygnować z wpływu na politykę zagraniczną, jaki uzyskał poprzez ustawę kompetencyjną. Jeszcze kilka tygodni temu, gdy był wprost pytany o zapisy tych regulacji, zapowiadał, że będzie je egzekwował.

„Konstytucja nie sprowadza roli Prezydenta do biernego wykonawcy woli rządu. Polityka zagraniczna jest obszarem współdziałania. Prezydent również ją prowadzi. Nakaz współdziałania jest także skierowany do rządu” – podkreślił Andrzej Duda, prezydent RP w wywiadzie dla „Dziennika Gazeta Prawna”.

Gdy prezydent głośno mówi, co powinno wydarzyć się w trakcie polskiej prezydencji, szef MSZ, Radosław Sikorski, wytyka mu, że nie rozmawiał z rządem o przygotowaniu dwóch europejskich szczytów. Na antenie TV Trwam prezydencka minister, Małgorzata Paprocka, zastrzegła, że to komisarzowi z Polski powinno zależeć, by nikt już później nie podważał jego pozycji, gdy zmieni się władza. Prof. Marcin Szewczak zaznaczył, że w tym, co dziś robi premier, jest już kalkulacja na wybory prezydenckie.

– Wydaje się, że Donald Tusk będzie dążył do tego, aby spór z Kancelarią Prezydenta został maksymalnie zaogniony – ocenił ekspert.

Zaognianie sporu – jak stwierdził  europeista – ma osłabić kandydata Zjednoczonej Prawicy. Wśród pretendentów na unijnego komisarza z Polski pojawia się nazwisko Radosława Sikorskiego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl