fot. https://www.prezydent.pl

Na Pałacu Prezydenckim w Warszawie wyświetlono iluminację upamiętniającą poległych górników z „Wujka”

Na Pałacu Prezydenckim w Warszawie wyświetlono iluminację upamiętniającą dziewięciu poległych 40 lat temu górników z „Wujka”. „Wujek 81 – Pamiętamy” – podkreślił prezydent Andrzej Duda prezentując internautom iluminacje.

„Wolna Polska nigdy nie zapomni o dziewięciu Poległych Górnikach z >>Wujka<<. Cześć i chwała Bohaterom! Wujek 81 – Pamiętamy!” – taki wpis pojawił się wieczorem na facebookowym profilu prezydenta Andrzeja Dudy.

To komentarz do krótkiego filmu prezentującego iluminację, która jest wyświetlana w fasadzie Pałacu Prezydenckiego w Warszawie w 40. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek”, w której zginęło dziewięciu górników z tej kopalni. Iluminacja przedstawia portrety ofiar „Wujka” obok, których pojawia się zapewnianie: „Pamiętamy”.

W czwartek miały miejsce uroczystość upamiętniające brutalna pacyfikację kopalni, do której doszło na początku stanu wojennego w 1981 r. W głównych uroczystościach w Katowicach uczestniczył prezydent Andrzej Duda.

40 lat temu, 16 grudnia 1981 r., siły bezpieczeństwa na rozkaz junty wojskowej gen. Jaruzelskiego brutalnie stłumiły strajk okupacyjny w kopalni „Wujek”. Od kul milicji zginęło dziewięciu górników. Była to jedna z największych i nie w pełni osądzonych zbrodni stanu wojennego.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl