fot. PAP/Leszek Szymański

Drugi dzień wizyty pary prezydenckiej w Gruzji. A. Duda spotkał się z m.in. z prezydent tego kraju

Trwa wizyta pary prezydenckiej w Gruzji. Dziś w Tbilisi Andrzej Duda spotykał się już m.in. z prezydent tego kraju. Szczegóły rozmów, które odbywały się „w cztery oczy”, przedstawili na wspólnej konferencji prasowej.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że na forum OBWE Polska będzie podnosić kwestie przestrzegania prawa międzynarodowego przez Rosję w związku z blokowaniem przez nią linii rozgraniczenia administracyjnego między Gruzją a Osetią Południową.

Prezydent zapewnił też, że będzie zabiegał ws. wzmocnienia misji obserwacyjnej UE.

– Będę rozmawiał na ten temat z przywódcami UE, prezydentami oraz z panem premierem Mateuszem Morawieckim, żeby przedstawił ten postulat na Radzie Europejskiej. Mogę także obiecać pani prezydent, że będziemy podnosili sprawę granic Gruzji i sytuację, jaka panuje zarówno w rejonie Cchinwali, jak i Abchazji. Będziemy podnosili tę sprawę na forach międzynarodowych m.in. ONZ. To jest rzeczywiście dramatyczna sytuacja i można mówić, że są tam naruszane prawa człowieka – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent powtórzył też, że drzwi dla Gruzji i innych państw Partnerstwa Wschodniego do NATO i UE muszą być stale otwarte. Ponadto Andrzej Duda potwierdził wolę rządu polskiego, aby dostarczyć szczepionki do Gruzji.

Po południu w ambasadzie RP prezydent będzie wręczał odznaczania państwowe. Wczoraj para prezydencka brała udział w obchodach Święta Niepodległości Gruzji. Dwudniowa wizyta w Gruzji zakończy się dziś po południu.

RIRM

drukuj