fot. twitter.com/prezydentpl

Wojciech Wencel laureatem Nagrody Prezydenta RP „Zasłużony dla Polszczyzny”

W Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego Prezydent RP Andrzej Duda zaapelował o to, aby nie tracić bogactwa języka. Prezydent wręczył nagrodę „Zasłużony dla Polszczyzny”. W tym roku trafiła ona do poety Wojciecha Wencla, który w wierszach porusza kwestie patriotyczne.

„Rzadko, by poezja i wiersze wywoływały dyskusje. Jego twórczość jest tak niezwykle intersująca i niezwykle ważna dla polszczyzny” – powiedział prezydent.

– Zachęcam wszystkich do lektury esejów i poezji pana Wojciecha Wencla, ponieważ to piękna, bogata, ciekawa polszczyzna, zachowująca absolutnie wszystkie wartości języka, które są nam niezwykle potrzebne dla budowy fundamentu kulturalnego każdego człowieka, każdego młodego Polaka. Z drugiej strony – treści ważne. Można się z nimi zgadzać i nie zgadzać, ale na pewno ważne, bo warte przedyskutowania i przemyślenia – mówił prezydent Andrzej Duda.

Para prezydencka ogłosiła także tytuł lektury na Narodowe Czytanie 2017. W tym roku będzie to „Wesele”. Na książkę zagłosowało prawie 18 tys. osób.

Polacy mogli wybierać spośród czterech utworów: „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego, „Beniowskiego” Juliusza Słowackiego oraz „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

– Można z czystym sumieniem powiedzieć, że nie było przegranej lektury w tym głosowaniu, ponieważ każda z zaproponowanych przez nas pozycji uzyskała imponującą liczbę głosów. To świadczy o tym, że Polacy znają te książki, znają przede wszystkim kanon polskiej literatury – podkreślała pierwsza dama RP.

Akcja narodowego czytania w 2017 roku odbędzie się 2 września.

RIRM

drukuj