fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

K. Szczerski: Głos prezydenta w sprawie UE był słuszny

Głos prezydenta Andrzeja Dudy dotyczący Unii Europejskiej z wystąpienia w Leżajsku był słuszny i mocny; jestem zdziwiony, że uznano ten głos za kontrowersyjny – powiedział w środę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. „UE trzeba budować od podstaw, od tego, czym są narodowe wspólnoty” – dodał.

Prezydent Andrzej Duda powiedział we wtorek w Leżajsku, że chce, aby obywatele mieli przekonanie, iż ktoś myślał o nich, a nie „o jakiejś wyimaginowanej wspólnocie, z której dla nas niewiele wynika”.

„Wspólnota jest potrzebna tutaj, w Polsce, dla nas – własna, skupiająca się na naszych sprawach, bo one są dla nas sprawami najważniejszymi; kiedy nasze sprawy zostaną rozwiązane, będziemy się zajmować sprawami europejskimi. A na razie, niech nas zostawią w spokoju i pozwolą nam naprawić Polskę, bo to jest najważniejsze” – mówił Andrzej Duda.

Wypowiedź prezydenta skrytykowali politycy opozycji; m.in. lider PO Grzegorz Schetyna powiedział, że prezydent nie rozumie, jakie szkody dla polskiego wizerunku i pozycji Polski przynoszą takie zdania, jak te, które wypowiedział w Leżajsku o „jakiejś wyimaginowanej wspólnocie”.

Szef gabinetu prezydenta na środowym briefingu prasowym zaznaczył, że w kontekście wystąpienia szefa KE Jean-Claude’a Junckera w sprawie przyszłości UE „mocno wybrzmiał” głos prezydenta Andrzeja Dudy z przemówienia w Leżajsku.

Jak dodał, wypowiedź prezydenta „trzeba odczytywać jako mocny głos w dyskusji o kondycji, stanie, przyszłości UE”.

„Jestem bardzo zdziwiony tym, że ten głos jest uznawany w Polsce przez niektóre media i przez polityków opozycyjnych za głos kontrowersyjny, bo po pierwsze to jest głos słuszny, po drugie mocny, a po trzecie trudno uznać za kontrowersyjny głos, który mówi o tym, że UE trzeba budować od podstaw, od tego, czym są narodowe wspólnoty” – mówił Krzysztof Szczerski.

„Nie da się budować Europy od góry do dołu, bo takie próby były podejmowane, zawsze kończyły się fiaskiem. Nie można tworzyć sztucznej wspólnoty, którą narzuca się państwom, tylko trzeba ją budować na realnej woli i autentycznym zaangażowaniu obywateli UE we wspólnoty” – dodał.

PAP/RIRM

drukuj