fot. pixabay.com

Spotkanie ministrów rolnictwa państw Unii Europejskiej w Brukseli

Pakiet wsparcia dla pięciu krajów, w tym Polski, za straty związane z nadmiernym importem z Ukrainy to jeden z tematów trwającego w Brukseli spotkania ministrów rolnictwa unijnych krajów.

Pakiet w wysokości 100 mln euro, z czego 40 mln ma otrzymać Polska – to propozycja Komisji Europejskiej do zatwierdzenia przez państwa członkowskie.

Na razie decyzja została wstrzymana, bo zastrzeżenia zgłosiło 13 krajów na czele z Francją. Domagają się one wyjaśnień ws. kryteriów zaproponowanego pakietu i podziału tych pieniędzy.

Wiceminister rolnictwa, Ryszard Bartosik, podkreślił, że pomoc dla krajów graniczących z Ukrainą jest niezbędna i będzie to podnosił w Brukseli szef resortu rolnictwa, Robert Telus.

Bezpośrednie położenie Polski przy Ukrainie i napływ produktów rolnych z Ukrainy powoduje określone trudności w sektorze rolniczym wszystkich naszych krajów. Oczekujemy wsparcia od Komisji Europejskiej, uważamy, że do wymiany poglądów i dyskusji na ten temat dojdzie – powiedział Ryszard Bartosik.

Także komisarz ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski, zapowiedział, że podczas spotkania będzie przekonywał, iż problem związany z nadmiernym importem ukraińskiego zboża jest regionalny, stąd reakcja w postaci pakietu wsparcia.

Podczas posiedzenia Rady UE ds. rolnictwa omówione ma też zostać rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych oraz kwestia suszy na południu Europy.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl