fot. pixabay.com

Powstaje Narodowy Holding Spożywczy

Przyspieszają prace na utworzeniem Narodowego Holdingu Spożywczego – mówił w Polskim Radiu wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi, Henryk Kowalczyk.

W całym łańcuchu dostaw żywności to rolnicy mają najsłabszą pozycję negocjacyjną. Narodowy Holding Spożywczy ma pomóc im w walce z nieuczciwymi praktykami ze strony dużych korporacji, które zdominowały przetwórstwo – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.

– Jego celem jest łamanie zmów cenowych i monopoli. Na przykład, jeśli rolnik zbierze owoce miękkie, to musi je sprzedać natychmiast, bo są trudne do przechowania. W monecie kiedy rolnik je zbierze, proponuje mu się ceny trzy razy mniejsze, niż na to zasługuje – poinformował Henryk Kowalczyk.

Narodowy Holding Spożywczy – według zapowiedzi wicepremiera – ma stabilizować rynek. Niewykluczone, że w przyszłości nowy podmiot będzie miał także do czynienia z eksportem.

Mamy agendy wspomagające eksport polskiej żywności, ale jeśli na przykład jakaś ilość rozproszonych rolników nie będzie w stanie indywidualnie znaleźć miejsca na rynku eksportowym, to myślę, że polski holding może być koordynatorem tych mniejszych rolników, po to, aby weszli na rynki eksportowe podkreślił minister rolnictwa.

Prace nad Narodowym Holdingiem Spożywczym cały czas trwają.

TV Trwam News

drukuj