fot. pixabay.com

Bezpieczne zakupy w sieci

Kilka tygodni dzieli nas od Świąt Bożego Narodzenia. Wiele osób szuka prezentów pod choinkę. Z powodu pandemii zakupy w znacznej części przeniosły się do sieci. W wirtualnym świecie tak jak i w realnym są też oszuści.  Przypominamy o tym, aby zakupów dokonywać ostrożnie i z głową.

Buty, zegarki, ubrania, biżuteria – dziś w sieci można znaleźć niemal wszystko. W związku z pandemią to właśnie do wirtualnego świata w dużej mierze przeniosły się zakupy. Propozycji jest wiele, jest też wielu oszustów czyhających na okazję, aby wykorzystać kupującego na przykład poprzez sprzedaż podróbek.

Wzmożone zainteresowanie i większa nasza aktywność sprzyjają temu, że nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują brak czujności i wprowadzają do obrotu towary podrobione – poinformowała Małgorzata Spychała z Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Przede wszystkim musimy sprawdzić, z jakiego kierunku paczka jest wysyłana. Jaka to jest strona, jakie są opinie o sprzedawcy. Czy sprzedawca dopiero zaczyna swoją działalność czy już prowadzi od jakiegoś czasu – podkreślił Józef Linka z Izby Celno-Skarbowej w Poznaniu.

Warto sprawdzić termin dostawy, warunki ewentualnej reklamacji i to, gdzie znajduje się siedziba firmy, od której chcemy kupić dany produkt.

Są pewne grupy towarów, które najczęściej i najchętniej są podrabiane. Oczywiście jest to biżuteria, obuwie, odzież, kosmetyki, a także galanteria skórzana – wskazuje Małgorzata Spychała.

Również produkty spoza Unii Europejskiej są w zasięgu ręki polskiego konsumenta. Jednak należy pamiętać o tym, że wybierając takie sklepy robimy to na własne ryzyko. W przypadku sklepów zlokalizowanych w Unii dochodzenie roszczeń jest dużo prostsze.

TV Trwam News

drukuj