Szef resortu środowiska z wizytą w Brukseli  

Minister środowiska Henryk Kowalczyk przebywa w Brukseli, gdzie spotka się z komisarzem środowiska Karmenu Vellą oraz przedstawicielami Parlamentu Europejskiego. Rozmowy mają dotyczyć m.in. sytuacji w Puszczy Białowieskiej. Wczoraj rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oświadczył, że decyzje polskich władz w sprawie obszaru Natura 2000 w Puszczy Białowieskiej naruszały prawo UE.

Opinia ta dotyczy całościowego sporu Komisji Europejskiej z polskimi władzami w kwestii tego, czy na terenach chronionych Puszczy Białowieskiej można prowadzić zwiększoną wycinkę.

Zdaniem ministerstwa środowiska podejmowane tam działania były zgodne z przepisami dyrektyw ptasiej i siedliskowej i niezbędne dla ochrony przyrody.  Przeciwnego zdania jest KE, która wszczeła procedurę o naruszenie prawa unijnego w Polsce. Trybunał zdecydował, że Polska ma natychmiastowo wstrzymać wycinkę do czasu rozstrzygnięcia.

Spór ten będzie jednym z tematów dzisiejszych rozmów – wskazał minister Henryk Kowalczyk.

Rozmowy będą dotyczyły ogólnie spraw środowiskowych, ale szczególnie będziemy rozmawiać w kontekście Puszczy Białowieskiej i wczorajszej rekomendacji rzecznika Trybunału. Chcemy też porozmawiać o przyszłości, o planie ochrony Puszczy Białowieskiej. Pewnie poruszymy również inne tematy np. sprawy klimatyczne – powiedział szef resortu środowiska.

Minister środowiska zapewnił, że Polska zastosuje się do ostatecznego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE. Opinia rzecznika generalnego nie jest jeszcze orzeczeniem, ale ostatnim etapem zanim unijny Trybunał wyda wyrok ws. Puszczy.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl