fot. pixabay.com

J. K. Ardanowski: Polska powinna zwiększyć produkcję żywności

Polska powinna zwiększyć produkcję żywności – wskazał Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, po posiedzeniu Rady. W spotkaniu uczestniczył również wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi, Henryk Kowalczyk.

Przez wojnę na Ukrainie na świecie zaczyna brakować żywności – mówił przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich.

– Wiele krajów jest na granicy głodu. Możliwe są również ruchy migracyjne i różnego rodzaju niepokoje społeczne wynikające z głodu – wskazał Jan Krzysztof Ardanowski.

W tym tygodniu odbyło się posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich działającej przy Prezydencie RP. Przeanalizowała ona działania, jakie może podjąć polskie rolnictwo wobec kryzysu żywnościowego na świecie.

Podczas spotkania omówiony został m.in. rynek zbóż i roślin oleistych. Ukraina przed wybuchem wojny była dużym producentem surowców. Teraz, przez działania zbrojne Rosji, nie może ich z kraju wyeksportować poprzez porty Morza Azowskiego i Morza Czarnego.

– Polska złożyła deklarację. Umowę podpisał minister Henryk Kowalczyk z ministrem rolnictwa Ukrainy kilka dni temu, że Polska pomoże w eksporcie ukraińskiego zboża przez nasze porty, zboża dostarczanego koleją – zaznaczył Jan Krzysztof Ardanowski.

Aby jednak taki przewóz mógł się odbywać płynnie, potrzebne są nowe  inwestycje. To przede wszystkim budowa tzw. suchego portu, który umożliwiałby przeładunek z wagonów ukraińskich na polskie. Jest to konieczne ze względu na inną szerokość torów kolejowych. Jak oznajmił przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w całym przedsięwzięciu istotną rolę może odegrać spółka Elewarr.

– Spółka dysponuje możliwościami przechowalniczymi w różnych regionach Polski  i również dysponuje elewatorami w pobliżu ukraińskiej granicy, gdzie można zboże ukraińskie przyjąć i przechowywać z możliwością ewentualnego zwrotu Ukraińcom, kiedy zaczęłoby go u nich brakować, bądź eksportu przez polskie porty – podkreśla Jan Krzysztof Ardanowski.

Podczas posiedzenia omówiona została także m.in. kwestia produkcji drobiu w Polsce.

TV Trwam News

drukuj