https://silesia.edu.pl/index.php/Plik:Jaricot_Paulina.jpg#filelinks

[TYLKO U NAS] Ks. dr M. Będziński: Paulina Jaricot jest pełna oddania Kościołowi. Myślę, że tego nam mocno brakuje w dzisiejszym świecie

Paulina Jaricot jest pełna oddania Kościołowi. Myślę, że tego nam mocno brakuje w dzisiejszym świecie. Mamy mnóstwo tzw. zbawicieli i uzdrowicieli Kościoła, kapłaństwa, duszpasterstwa, tylko oni chcą uzdrawiać wszystkich dookoła siebie oprócz siebie, a Paulina Jaricot zaczynała od siebie – mówił ks. dr Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, opowiadając o życiu Pauliny Jaricot.

https://twitter.com/RadioMaryja/status/1527934945158696961

W najbliższą niedzielę (22 maja) w Lyonie będzie miała miejsce beatyfikacja Pauliny Marii Jaricot, założycielki Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca, działającej w XIX-wiecznej Francji.

– Papieskie Dzieła Misyjne przede wszystkim mają swój początek w Dziele Rozkrzewiania Wiary. W 1822 r. Paulina Jaricot, jako główna fundatorka, zakłada Dzieło Rozkrzewiania Wiary w Lyonie. Czym jest Dzieło Rozkrzewiania Wiary w Lyonie wg Pauliny Jaricot? To jest wsparcie modlitewne i materialne dla misjonarzy. Młoda, 20-letnia Paulina Jaricot rozdaje różańce, kontaktuje się listownie z misjonarzami, utrzymuje z nimi kontakt. Ona, wyprzedzając sobór watykański II, jako świecka osoba zaczyna organizować pełną pomoc dla dzieł misyjnych na świecie. Paulina Jaricot przede wszystkim spotyka się z osobami świeckimi, wydaje Roczniki Rozkrzewiania Wiary, zaprasza ludzi, żeby łączyli się w tzw. dziesiątki i w tych dziesiątkach, małych grupach, oddawali równowartość jednej bułki tygodniowo na pomoc misjonarzom – wyjaśnił ks. dr Maciej Będziński.

Duchowny zaznaczył, że przyszła błogosławiona stworzyła wielką sieć pomocy dla dzieła misyjnego.

– To jest przeogromne dzieło, jakie ufundowała Paulina Jaricot. W ciągu pięciu lat milion ludzi wspomagało misje. Paulina Jaricot sama o sobie mówi bardzo pokornie, że jest tylko „czarną tablicą, po której biskupi, pasterze Kościoła, piszą białą kredą” – mówił gość „Aktualności dnia”.

Zwrócił uwagę, że całą prawdę o Paulinie Jaricot zrozumiał dopiero, gdy zwiedzał jej dom w Lyonie. Był to zwyczajny, dość bogaty dom, w którym znajdowała się też kaplica. Uwagę rozmówcy Radia Maryja przykuło w nim jedno szczególne miejsce – okno w kształcie krzyża, na parapecie którego wystawiony był Najświętszy Sakrament. Jest to bardzo wymowny symbol, jeśli spojrzy się na życie Pauliny Jaricot.

– Ona patrzyła na świat przez Eucharystię i przez krzyż. Dlatego mogła pokonać całe zło rewolucyjnej Francji. To ona dostrzegała biedne pracownice lyońskich fabryk. To ona dbała o ekumenizm. Z tym przesłaniem była u Ojca Świętego w Watykanie, prosząc o błogosławieństwo – zaznaczył dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Dodał, że jej praca była poprzedzona głęboką modlitwą.

Ważną rolę w życiu Pauliny Jaricot odgrywał św. Jan Maria Vianney, który posługiwał w miejscowości Ars pod Lyonem. Był jej kierownikiem duchowym oraz spowiednikiem. Święty proboszcz z Ars zwrócił uwagę, że ewangelizacja wymaga ofiary. Nie inaczej było w życiu Pauliny Jaricot, które było naznaczone cierpieniem. Za jej życia nie było dane jej zobaczyć owoców swojej pracy. Mimo to zaufała Bogu.

– Paulina Jaricot jest pełna oddania Kościołowi. Myślę, że tego nam mocno brakuje w dzisiejszym świecie. Proszę zauważyć, że mamy mnóstwo tzw. zbawicieli i uzdrowicieli Kościoła, kapłaństwa, duszpasterstwa, tylko oni chcą uzdrawiać wszystkich dookoła siebie oprócz siebie, a Paulina Jaricot zaczynała od siebie – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Ponadto jest ona wzorem miłości do Kościoła i Eucharystii, a także orędowniczką jedności chrześcijan.

– Myślę, że w jednej osobie Pauliny Jaricot, założycielki Dzieła Rozkrzewiania Wiary, Żywego Różańca, modlitwy ekumenicznej i modlitwy o jedność Kościoła, Bóg pozwolił skupić tak wiele pragnień, tak wiele idei Kościoła, tak wiele wołania ewangelicznego. Paulina Jaricot to nie jest osoba, która żyła 200 lat temu. Ona na nowo może odżyć we wspólnocie naszej parafii, w naszej wspólnocie zakonnej czy kapłańskiej. Na nowo – jako świadek – mówił duchowny.

Beatyfikacja Pauliny Jaricot odbędzie się podczas Mszy świętej celebrowanej w niedzielę 22 maja o godz. 15.00 w centrum kongresowym Eurexpo w Lyonie. Wydarzenie będzie transmitowane w Radiu Maryja i TV Trwam.

Całość rozmowy jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl