fot. PAP/Adam Warżawa

Prezydent A. Duda: Polska szuka swoich poległych do skutku, odnajduje i oddaje hołd

Polska szuka swoich poległych do skutku, odnajduje i oddaje hołd – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości pogrzebowych obrońców Westerplatte na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego.

Prezydent podkreślił, jak ważnym wydarzeniem jest pogrzeb obrońców Westerplatte.

„Uświadommy sobie, że dla tych 9 żołnierzy to jest być może pierwszy uroczysty katolicki pogrzeb, a z całą pewnością pierwszy uroczysty, bo zostali pogrzebani wcześniej płytko w dole, nie w grobie – nazwijmy to po imieniu – po prostu przez Niemców jako zabici żołnierze” – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości.

Jest to moment niezwykły dla najbliższych obrońców Westerplatte.

„To pierwsze, prawdziwe namacalne pożegnanie – nie tylko symboliczne, w modlitwie, w duchu, w świadomości tego, że na pewno odeszli, skoro nigdy potem się nie znaleźli” – powiedział Prezydent RP.

Andrzej Duda wskazał także na to, że jest to bardzo ważny i symboliczny moment dla Polski.

„Wiemy, jak długa i trudna była historia tego upamiętnienia, jak komuniści usuwali stąd krzyż, jak stawiali tu sowiecki czołg, zarazem fałszując historię, jak potem robotnicy Gdańska i warszawscy hutnicy walczyli o to, by to miejsce odzyskiwało należny mu wymiar i historyczną prawdę” – przypomniał Andrzej Duda.

Podkreślił, że jest to nie do uwierzenia, że przez 80 lat nie sprawdzono i oto nie zadbano.

„Jak przez 80 lat przychodziły tutaj wycieczki z całej Polski i jak wszyscy byli zdumieni, kiedy po ponad 80 latach odkryto szczątki żołnierzy byle jak pogrzebanych, po prostu zakopanych w ziemi bohaterów, obrońców Westerplatte” – rzekł Prezydent RP.

Dziękował także Instytutowi Pamięci Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej, Ministerstwu Obrony Narodowej, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowym, a także ekspertom, archeologom oraz lekarzom z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, którzy dokonywali identyfikacji.

Andrzej Duda podkreślił, że dla niego jest to bardzo ważne.

„Polscy żołnierze, ich najbliżsi, ci tu i teraz, obecni żywi, którzy dzisiaj służą w Wojsku Polskim i którzy będą w nim służyli – wierzę w to – przez najbliższe dziesięciolecia, stulecia, muszą wiedzieć, że choćby nie wiem co działo się w naszej historii, jak silne i dramatyczne wichry wiały przez tę ziemię, łamiąc wszystko, Polacy i Polska podnoszą się jak trawa” – oznajmił prezydent.

„Przychodzi Polska, która szuka swoich poległych do skutku, odnajduje i oddaje hołd, zwraca najbliższym żołnierza, syna, ojca, brata i czyni to w sposób niestrudzony” – dodał Andrzej Duda.

Wyraził także nadzieję, że odnalezione zostaną szczątki żołnierzy niezłomnych, w tym rotmistrza Witolda Pileckiego.

„Chcę zapewnić, że Polska szanująca swoich obrońców, bohaterów i swoją tradycję, na pewno będzie ich szukała” – podsumował prezydent Andrzej Duda.

PAP

drukuj