Prezydent RP: Serce mi pęka, kiedy słyszę, jak ktoś mówi, że w Polsce chcemy pisać historię na nowo

W Polsce nie chcemy pisać historii na nowo. Chcemy tylko, żeby prawda historyczna była broniona – powiedział prezydent Andrzej Duda. Szef państwa polskiego zabrał głos na spotkaniu z członkami społeczności żydowskiej w Krakowie. 

Prezydent w swoim wystąpieniu zaznaczył, że w ostatnim czasie pojawił się poważny zgrzyt w relacjach polsko-żydowskich. Dodał, że nie chce  mówić, że jest to kryzys, bo jego zdaniem tak nie jest.

Andrzej Duda zapewnił, że stara się czynić wszystko, by ta sprawa została wyjaśniona.

– Niezwykle zależy mi na tym, żebyśmy żyli w prawdzie historycznej. Proszę Państwa, powiem tak: serce mi pęka, kiedy słyszę, jak ktoś mówi, że w Polsce chcemy pisać historię na nowo. Żadnej historii nie chcemy pisać na nowo. Chcemy tylko, żeby prawda historyczna była broniona na każdym możliwym kroku; żeby nie było oczerniania, niesprawiedliwych, poniżających i rozdzierających osadów. A przecież wiemy, że takie się zdarzają – wskazał szef państwa polskiego.  

Prezydent akcentował też, że nie można mówić, że Polacy jako naród brali udział w Holokauście – to jest nieprawda.

Andrzej Duda zaznaczył też, że wierzy w mądry wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. noweli ustawy o IPN. Wyraził nadzieję, że decyzja TK pomoże w „załagodzeniu” kryzysu w relacjach polsko-izraelskich.

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN 6 lutego, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do TK. Ustawa wejdzie w życie 1marca.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl