fot. PAP/Paweł Supernak

Prezydent zakończył wizytę w Norwegii

Prezydent Andrzej Duda zakończył trzydniową oficjalną wizytę w Norwegii.  W środę prezydent odwiedził Kwaterę Połączonego Dowództwa operacyjnego Sił Zbrojnych Królestwa Norwegii w Reitan.

Najwyższy zwierzchnik sił zbrojnych RP rozmawiał z królem Haraldem V i minister obrony oraz szefem Połączonego Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych Norwegii.

Prezydent powiedział, że konieczne jest wzmocnienie obecności sił NATO na wschodniej flance.   

– NATO powinno rozwijać swoją obecność, powinno wzmacniać swoją obecność, zwłaszcza wobec sytuacji, w której Rosja w ewidentny sposób zwiększa swoje zdolności tzw. antydostępowe czyli blokujące możliwość przyjścia z pomocą w przypadku agresji. Konieczne jest to, aby siły NATO i infrastruktura NATO była obecna w tych krajach, które stanowią flankę NATO. A więc tak jak Polska i kraje bałtyckie stanowią wschodnią flankę NATO, tak samo Norwegia stanowi północno-wschodnią flankę Sojuszu Północnoatlantyckiego, morską – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda przed lipcowym szczytem NATO szuka poparcia dla obecności sił sojuszu  w naszym kraju.  W najbliższy poniedziałek Prezydent Andrzej Duda spotka się w Warszawie z sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

RIRM

drukuj