Syria: Mimo zawieszenia broni we Wschodniej Ghucie zginęło dziecko

W bombardowaniach Wschodniej Ghuty, leżącej na wschód od Damaszku enklawy syryjskich rebeliantów, mimo trwającego zawieszenia broni zginęło dziecko – podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Rannych zostało siedmiu cywilów.

„To pierwszy zabity cywil od wejścia w życie zawieszenia broni” – powiedział dyrektor Obserwatorium Rami Abdel Rahman.

Rosja, która jest głównym sojusznikiem reżimu w Damaszku, zainicjowała codzienne zawieszenie broni we Wschodniej Ghucie od wtorku w godzinach od 9.00 do 14.00 i stworzenie „humanitarnego korytarza”, aby umożliwić ludności cywilnej opuszczenie tego obszaru, będącego ostatnim dużym bastionem rebeliantów w pobliżu Damaszku.

We wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ocenił, że przyszłość tego naruszanego zawieszenia broni będzie zależała od zachowania rebeliantów, „czy będą nadal strzelać i kontynuować swoje prowokacje”.

„Ubolewamy nad tym, co dzieje się we Wschodniej Ghucie. (…) Do takiej sytuacji doprowadzają terroryści, którzy bronią się, biorąc cywilów na zakładników” – powiedział Dmitrij Pieskow na konferencji prasowej.

Dodał, że mimo wszystko Rosja „kontynuuje pracę w celu wdrożenia rezolucji” Rady Bezpieczeństwa ONZ.

W przyjętej jednomyślnie w sobotę rezolucji zażądano ustanowienia „bez zwłoki” 30-dniowego rozejmu w Syrii w celu umożliwienia udzielenia pomocy i ewakuację rannych ze Wschodniej Ghuty.

Wcześniej we wtorek rosyjskie wojsko oskarżyło rebeliantów ze Wschodniej Ghuty o ostrzeliwanie korytarza humanitarnego, mającego umożliwić ewakuację cywilów ze strefy konfliktu. Rebelianci temu zaprzeczają. Jednocześnie ONZ poinformowało, że trwające we wtorek walki między stronami konfliktu oraz ostrzał Wschodniej Ghuty uniemożliwiają dotarcie z pomocą do ponad tysiąca rannych i chorych osób.

Natomiast w nocy z poniedziałku na wtorek rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert wezwała na Twitterze Rosję do zatrzymania ofensywy na Wschodnią Ghutę.

„Syryjski reżim i wspierające go siły rosyjskie oraz irańskie wciąż atakują Wschodnią Ghutę, gęsto zaludnione przedmieścia Damaszku, pomimo rezolucji RB ONZ domagającej się zawieszenia broni” – napisała.

Dodała, że „Rosja ma wpływ na zatrzymanie tych operacji, jeśli zdecyduje się wypełniać swoje zobowiązania dotyczące (żądania) zawieszenia broni przez ONZ”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl