Prezydent Duda i Pierwsza Dama odwiedzili Estonię

Wspólne doświadczenie historyczne, a także kwestie dotyczące bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego to niektóre z tematów piątkowych rozmów prezydenta RP Andrzeja Dudy z prezydent Estonii Kersti Kaljulajd. Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybył z wizytą do Tallinna, by wziąć udział w obchodach 100-lecia niepodległości tego państwa.

100-lecie odzyskania przez Estonię niepodległości to główny cel podróży Prezydenta Andrzeja Dudy wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą do Estonii. Wizyta wpisuje się także w obchody 100. rocznicy niepodległości Polski.

Przed dwoma tygodniami prezydent Estonii, a także przywódcy pozostałych państw wschodniej flanki NATO gościli w Warszawie na szczycie „bukaresztańskiej dziewiątki”, który był połączony ze wspólnym świętowaniem odzyskania przez Polskę 100-lecia niepodległości. Teraz prezydent wraz z małżonką składa rewizytę w Estonii w roku obchodów 100-lecia ich państwowości.

– To jest kolejny kraj, który obchodzi 100-lecie w tym roku i ważne, żeby podkreślać tę wspólnotę regionalną, bo prezydenci po raz kolejny spotkali się w tym gronie, w którym spotykają się średnio co miesiąc, co dwa tygodnie (…), więc to jest też spotkanie przyjaciół – powiedział szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Obchody rozpoczęły się od otwarcia wystawy „Stosunki polsko-estońskie 1918-1939 w świetle estońskich archiwaliów”.

Obok prezydenta Polski, do Estonii przybyli także prezydenci: Finlandii, Gruzji, Islandii, Łotwy i Litwy.

W trakcie spotkania Polski prezydent rozmawiał z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid na temat współpracy regionalnej, m.in. między Polską i Estonią.

Była to rozmowa dwustronna dotycząca tego, co tak naprawdę zmieniło się od ich ostatniego spotkania, czyli dwa tygodnie temu w Warszawie – podkreśla prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

– Rzeczywiście dzieje się dużo, bo jesteśmy coraz bliżej decyzji szczytu NATO w Brukseli. Jest dzisiaj taki moment kluczowy w tych negocjacjach dokumentów końcowych tego szczytu i jest dzisiaj bardzo ważne, żeby nasze kraje pokazywały wspólne stanowisko w tej sprawie – czyli konieczność dalszego wzmocnienia wschodniej flanki NATO i w ogóle całego sojuszu jako wspólnoty gwarantującej bezpieczeństwo – podkreślił Krzysztof Szczerski.

Współpraca regionalna pomiędzy tymi krajami ma duże szanse na powodzenie, ze względu na wiele aspektów łączących oba kraje – stwierdził szef gabinetu prezydenta RP.

– To jest taka wspólnota ludzi, którzy maja wspólną przeszłość i mają także wspólne patrzenie na to, co dzieje się dzisiaj – dodał.

Podczas wizyty w Estonii przywódcy państw spotkali się także z p.o. rektora Uniwersytetu w Tartu, wzięli udział w warsztatach naukowych z uczniami szkół średnich w Centrum Nauki AHHAA. Odwiedzili również Estońskie Muzeum Narodowe, które uzyskało tytuł Europejskiego Muzeum 2018.

To już druga wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii. Pierwsza odbyła się w 2015 r. w 76. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow.

Grażyna Bagińska/TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl