Obchody Święta Niepodległości – wielkiego święta polskiej wspólnoty narodowej

Najistotniejszym celem jubileuszu Niepodległości jest śmiałe spojrzenie w wspólną przyszłość zaznaczył w artykule przesłanym Polskiej Agencji Prasowej prezydent Andrzej Duda. Obchody – jak podkreślił prezydent – powinny być okazją do umacniania jedności narodu, okazją do uświadomienia silnych więzi wspólnych wartości łączących Polaków.

Każdy obywateli RP jest zaproszony nie tylko do udziału w uroczystościach i wydarzeniach rocznicowych, ale przede wszystkim do ich współtworzenia – zachęcił prezydent Andrzej Duda.

Już jutro w całej Polsce odbędą się uroczystości upamiętniające 99. rocznicę odzyskania Niepodległości. W Warszawie pod hasłem „My chcemy Boga” przejdzie Marsz Niepodległości.

Dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie podkreślił, że Świętowanie Niepodległości ma sens, kiedy inicjowane jest oddolnie, nie tylko przez władze państwowe.

Aby państwo umiało skorzystać z wielu inicjatyw, jakie powstają w całej Polsce i żeby społeczeństwo było pewne, gdy coś wymyśli, to wojewoda czy prezydent miasta nie powiedzą: my tu mamy swoje uroczystości, co wy się będziecie tutaj dodatkowo wtrącaćnie! To jest święto wszystkich Polaków. Musimy być jak jedna narodowa grupa. Absolutnie nie wolno tego rozmywać partyjnie. Oczywiście politycy tego nie zrozumieją i nawet jeżeli wspólnie zasiądą w gremiach okolicznościowych, to będą patrzeć na siebie bokiem. Społeczeństwo natomiast a nas nie polityków jest 99,9 proc. powinniśmy zrobić wszystko, aby było to wielkie święto polskiej wspólnoty narodowej – zaznaczył Jerzy Bukowski.

Jako cały naród, bez podziału na partie i frakcje, musimy być ożywieni jedną myślą: oddania hołdu tym wszystkim, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości po 123 latach i myślących o tym, aby kolejne pokolenia nie wstydziły się za nas, że za naszych czasów coś z tą nieodzyskaną niepodległością się stało. Pamiętam, jak cała opozycja w czasach komunistycznych się jednoczyła i wtedy rzeczywiście była wielka jedność – dodał rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych.

Dziś rozpoczęły się społeczne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Wieczorem w stolicy odbędzie się „Capstrzyk Niepodległości”, wojskowy apel.

Jutro główne obchody rozpoczną się od Mszy św. za ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 9.00 z udziałem pary prezydenckiej.

Wcześniej prezydent Andrzej Duda złoży wieniec przy grobie prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Przed południem zaplanowana jest także uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Pałacu Prezydenckim.

W stolicy według informacji z ratusza zgłoszono w sumie 12 zgromadzeń publicznych. Największy ma być Marsz Niepodległości; jego organizatorzy deklarują, że weźmie w nim udział 50 tys. osób.

RIRM

drukuj