USA: D. Trump przedłuża o rok sankcje nałożone na Koreę Płn.

Prezydent USA Donald Trump przedłużył w piątek o rok sankcje nałożone na Pjongjang, ponieważ „działania i polityka rządu Korei Północnej nadal stanowią niezwykłe i nadzwyczajne zagrożenie dla bezpieczeństwa” USA – poinformował Biały Dom.

Działania Pjongjangu stanowią też zagrożenie dla „polityki zagranicznej i gospodarki Stanów Zjednoczonych” – głosi komunikat Białego Domu.

„Z tego względu sankcje muszą pozostać w mocy po 26 czerwca”, a zatem prezydent przedłuża je o kolejny rok – czytamy w oświadczeniu.

Dzień wcześniej podczas posiedzenia swego gabinetu, Trump oznajmił, że w Korei Północnej rozpoczął się już proces „totalnej denuklearyzacji”.

Szef Pentagonu Jim Mattis, pytany w środę o to, co Korea Północna zrobiła w ramach denuklearyzacji od szczytu w Singapurze, powiedział dziennikarzom: „Nic o tym nie wiem. Oczywiście, jest to dopiero początek procesu. Szczegółowe negocjacje jeszcze się nie rozpoczęły. Nie oczekiwałbym tego na razie”.

Po historycznym szczycie w Singapurze Trump i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un podpisali wspólne oświadczenie. Kim zobowiązał się w nim do starań o „całkowitą denuklearyzację” Półwyspu Koreańskiego, a Trump – do udzielenia Pjongjangowi gwarancji bezpieczeństwa. W dokumencie nie sprecyzowano, o jakie gwarancje chodzi, ani nie podano konkretnego harmonogramu likwidacji północnokoreańskiego arsenału jądrowego.

PAP/RIRM

drukuj