fot. KPRP/Jakub Szymczuk

Rozmowy prezydentów Polski i USA skoncentrują się wokół współpracy wojskowej i gospodarczej

Prezydent Andrzej Duda jest już w Waszyngtonie. Jeszcze dzisiaj spotka się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Rozmowy mają koncentrować się wokół współpracy wojskowej i gospodarczej.

To piąte spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa.

– Silne sojusze i wartość współpracy międzynarodowej jest wręcz nieoceniona – powiedział Andrzej Duda.

Polskie bezpieczeństwo dziś opiera się właśnie o sojusze. Sojusz ze Stanami Zjednoczonymi i współpracę w ramach NATO. To kierunek, który jasno obrał prezydent Andrzej Duda. I kierunek, który – jeśli dojdzie do reelekcji – będzie kontynuowany – mówił ekspert ds. bezpieczeństwa Sebastian Trojak.

– Tutaj jest jasno wskazany kierunek amerykański, w przeciwieństwie do innych kandydatów, którzy bardziej wybierają scenariusz proniemiecki – wskazał Sebastian Trojak.

Ale wobec Niemiec także swój scenariusz realizują Amerykanie.

– Niemcy dostali notę, że część amerykańskich żołnierzy z Niemiec odejdzie – zaznaczył dr Marceli Burdelski z Uniwersytetu Wrocławskiego.  

I to uruchamia falę spekulacji, że to właśnie w trakcie najbliższej wizyty, polskiego prezydenta w Waszyngtonie, ma zapaść decyzja o przerzuceniu części amerykańskich żołnierzy do Polski.

– Dziś obecne są w Polsce wojska Sojuszu, dziś obecne są w Polsce wojska amerykańskie. To jest efekt skutecznej i spokojnej polityki – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent nie ujawnił, jakie są plany Stanów Zjednoczonych. Dalej spekulują za to media. „Dziennik Gazeta Prawna” twierdzi, że do Polski ma trafić nawet do 2 tys. żołnierzy. Wcześniej mówiło się o tysiącu. Nad Wisłę przeniesione ma zostać także dowództwo na szczeblu korpusu.

– Też w Polsce będą stacjonowały nowocześnie uzbrojone samoloty F-16 – powiedział dr Marceli Burdelski.

Prezydent Andrzej Duda – obok bezpieczeństwa militarnego – chce rozmawiać w Waszyngtonie o bezpieczeństwie energetycznym. Ale też o szczepionce na koronawirusa i nowych, amerykańskich inwestycjach.

– Mamy już sygnały, że być może można się spodziewać kolejnych inwestycji w zakresie tych najnowocześniejszych technologii w Polsce – wskazał Andrzej Duda.

Już teraz Amerykanie w Polsce inwestują potężne pieniądze.

– Amerykanie ulokowali w Polsce już 50 mld dolarów. 1500 amerykańskich firm, daje miejsca pracy ponad 300 tys. Polaków – zauważył Sebastian Trojak.

Prezydent – jeszcze przed wylotem do Stanów Zjednoczonych – mówił, że relacje z USA od zawsze były elementem ogólnopolitycznego kompromisu. To apel w stronę polskiej opozycji. I odpowiedź na krytykę.

– Proszę także i teraz o to, aby w taki kompromisowy sposób do tego podchodzić – mówił Andrzej Duda.

Prezydent RP jest pierwszym zagranicznym przywódcą, który odwiedza Biały Dom od początku światowej pandemii koronawirusa.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl