Spotkanie unijnych ministrów do spraw energii ws. o Nord Stream 2

W Luksemburgu odbędzie się dziś spotkanie unijnych ministrów do spraw energii. Rozmowy mają dotyczyć przede wszystkich Nord Stream 2 i ewentualnego mandatu dla Komisji Europejskiej do prowadzenia negocjacji w sprawie tego gazociągu.

Nord Stream 2 ma powstać na dnie Bałtyku. Będzie przebiegał równolegle do działającego od 2011 roku gazociągu Nord Stream. Gaz popłynie z Rosji prosto do Niemiec. Partnerami Rosjan są nie tylko Niemcy, ale także firmy energetyczne z Austrii, Francji, a także brytyjsko-holenderski koncern petrochemiczny. Rosja poprzez inwestycję chce pominąć konieczność przesyłu gazu przez Ukrainę.  Budowie sprzeciwia się Polska, kraje Bałtyckie oraz Ukraina.

Kwestię budowy gazociągu Nord Stream 2 premier Beata Szydło poruszyła podczas ubiegłotygodniowego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli. Jak mówiła szefowa polskiego rządu, Komisja Europejska powinna w tej sprawie otrzymać ambitny mandat. Przedstawiciele instytucji mówią w ostatnim czasie jednogłośnie – Nord Stream 2 musi podlegać prawu Unii.

– Uznałam, że jest to dobry moment aby podkreślić kwestię tej inwestycji, Komisja Europejska powinna mieć silny mandat, a Rada Europejska powinna znać zawartość tego mandatu. Ten mandat powinien zapewnić wrażenie prawa unijnego wobec tej inwestycji. To jest nasz cel i to podkreślałam w swoim wystąpieniu – powiedziała premier Beata Szydło

Dziś kwestia mandatu Komisji Europejskiej na negocjacje w sprawie inwestycji ma być omówiona przez unijnych ministrów ds. energii. Polskę reprezentować będzie wiceminister Michał Kurtyka.

Jak poinformowały rosyjskie media, obecnie spółka Nord Stream 2 na realizację projektu szuka pieniędzy w Chinach. Na wypadek, gdyby kraje Unii Europejskiej wycofały się z finansowania, przeprowadzono wstępne konsultacje z bankami chińskimi. Do takiej sytuacji może dojść przez nowe sankcje Stanów Zjednoczonych wobec Rosji, które mogą sięgnąć także koncernów współpracujących z Moskwą, również inwestorów Nord Stream 2.

TV Trwam News/RIRM

drukuj