fot. PAP/Adam Warżawa

Po zawieszeniu strajku nauczycieli uczniowie powinni dziś wrócić do szkół

Zawieszony przez nauczycieli strajk powinien oznaczać, że od dziś uczniowie wrócą do szkół. W wielu placówkach tak będzie, ale nikt nie jest w stanie przewidzieć decyzji nauczycieli. Szef Branży Nauki, Oświaty i Kultury FZZ Sławomir Wittkowicz jasno podkreślił: nie ma możliwości prowadzenia legalnego strajku.

Po osiemnastu dniach walki nauczyciele złożyli broń. Jak przyznała z ulgą małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, „w końcu”. Strajk wyrządził wiele szkód.

– Bardzo wielu rodziców prawie 3 tygodnie musiało przecież organizować opiekę dla swoich dzieci, co bardzo poważnie odbiło się często na ich finansach – powiedziała Barbara Nowak, małopolski kurator oświaty.

Protest nauczycieli został zawieszony. Jak poinformowało Forum Związków Zawodowych z Dolnego Śląska, napływały sygnały w sprawie kontynuowania protestu już po jego zawieszeniu.

– My informowaliśmy, że strajk prowadzi tylko legalny organizator strajku, a nie różne samozwańcze grupy. Żeby strajk był legalny, to musi być pod egidą organizatorów – albo ZNP albo któregoś ze związków zrzeszonych w Forum – zapewnił Sławomir Wittkowicz.

Nie milkną też echa po debacie na temat zmian w oświacie w ramach okrągłego stołu. Obrady koncentrowały się wokół czterech tematów: uczeń, nauczyciel, jakość edukacji i nowoczesna szkoła. Przy okrągłym stole zabrakło Związku Nauczycielstwa Polskiego, Forum Związków Zawodowych oraz głównych partii opozycyjnych.

– W takim pozorowanym dialogu szkoda uczestniczyć. Rzeczywiście nie ma sensu pozorowanie dialogu wtedy, kiedy jest, powiedziałbym, propagandowy monolog – mówił poseł PO Andrzej Halicki.

W ocenie prof. Andrzeja Zybertowicza brak obecności przy okrągłym stole ZNP, FZZ oraz PO, Nowoczesnej czy PSL-u poniekąd może być postrzegane jako niepowodzenie rozmów, ale jednocześnie mogło przyczynić się do urzeczowienia rozmów.

– Niby tworzyło bardziej sprzyjającą atmosferę do merytorycznej wymiany poglądów. Na dłuższą metę jednak potrzebne jest, by w rozmowach uczestniczyli wszyscy istotni aktorzy życia politycznego i związkowego – podkreślił prof. Andrzej Zybertowicz.

O zawieszeniu strajku od soboty od godz. 6.00 zadecydowały władze ZNP i Forum Związków Zawodowych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj