fot. pixabay.com

Polski Ład dla polskiej wsi

Rolnicy, przechodząc na emeryturę, będą mogli dalej prowadzić swoją działalność bez konieczności zbywania gospodarstw. Zmiany to element Polskiego Ładu.

Tomasz Krzeszowiec, dyrektor oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa we Wrocławiu, przedstawił dotychczasowe warunki otrzymywania emerytur przez rolników.

– Rolnicy, żeby móc przejść na emeryturę, musieli zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej, zdać gospodarstwo rolnicze, sprzedać bądź długookresowo wydzierżawić swoje grunty – tłumaczył dyrektor oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa we Wrocławiu, Tomasz Krzeszowiec.

W 2022 roku mają nastąpić zmiany, które znalazły się w zapisach Polskiego Ładu.

– Rolnik będzie mógł dalej prowadzić działalność rolniczą. Nie będzie musiał przekazywać gospodarstwa i zbywać ziemi, którą uprawia – oznajmił Tomasz Krzeszowiec.

To wyjście naprzeciw oczekiwaniom rolników – zaakcentował minister rolnictwa i rozwoju wsi, Henryk Kowalczyk.

– Tym sposobem zrównujemy uprawnienia rolników z innymi działami gospodarki, bo przecież ubezpieczeni w ZUS-ie mogą pobierać emeryturę i pracować. Rolnicy do tej pory nie mogli tego robić, a więc to prostujemy – powiedział minister Henryk Kowalczyk.

To z pewnością poprawi sytuację rolników emerytów, których świadczenia (uwarunkowane od wysokości opłacanych składek) często nie są za wysokie – podkreślił Paweł Dołkowski, specjalista ds. finansów.

– Mało ziemi, małe składki, niska emerytura. Rolnik był zostawiony sam sobie. Gospodarstwa w większości są gospodarstwami rodzinnymi. Rolnicy, którzy nie mogli sobie później dorabiać, bo musieli przekazać ziemię albo na rodzinę, albo na Skarb Państwa, musieli sobie radzić. Możliwość dorabiania, czyli jestem na emeryturze, a dalej mogę prowadzić swoje gospodarstwo, mogę przekazywać je powoli, nie muszę tego robić drastycznie z dnia na dzień, jest dobrym pomysłem, ponieważ wiele młodych osób migruje ze wsi do miast, bo praca na roli jest naprawdę pracą bardzo ciężką – mówił Paweł Dołkowski.

Propozycja zmian to korzyść nie tylko dla rolników – ocenił Mariusz Kękuś, ekonomista.

– Pewnie będzie część rolników, którym nie przysługiwałaby w normalnych warunkach, na starych zasadach część uzupełniająca. Należy oczywiście założyć, że wypłaty z KRUS-u będą wyższe. Trzeba pamiętać o tym, że jeżeli rolnicy musieliby zrezygnować z produkcji rolnej, a nie mieliby komu przekazać gospodarstwa, to z kolei w tym wypadku zmniejszyłaby się nam skala produkcji rolnej. To byłoby ze szkodą dla państwa – podsumował Mariusz Kękuś.

Zmianie nie ulegnie wiek, jaki należy osiągnąć do przejścia na emeryturę, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl