fot. PAP/Paweł Supernak

S. Szwed: Chcemy, żeby rodzice mogli łączyć prace z wychowywaniem dzieci

Rząd na posiedzeniu rozpatrzy projekt ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. To jedno z rozwiązań składających się na Polski Ład. Przepisy przygotowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Rząd chce dalej wspierać polskie rodziny. Świadczenie w ramach Kapitału będzie przysługiwać na drugie i każde kolejne dziecko między 12 a 36 miesiącem jego życia. Wysokość  wsparcia wyniesie maksymalnie 12 tys. zł.

Stanisław Szwed, wiceszef resortu rodziny, wyjaśnił, że Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest jednym z rozwiązań wynikających ze strategii demograficznej. Jego celem jest pomoc rodzicom w łączeniu pracy zawodowej z wychowaniem dzieci – dodał.

– Chodzi o możliwość składki opieki żłobkowej, niań, klubów dziecięcych, ale i innych możliwości wspierania dwu i trzylatków, ponieważ w pierwszym roku życia dziecka są urlopy macierzyńsko-rodzicielskie. Dlatego kolejnym naszym wsparciem jest opieka od drugiego roku życia. Chcemy, żeby rodzice mogli łączyć prace z wychowywaniem dzieci – poinformował wicemin. Stanisław Szwed.

Projektodawcy przewidują możliwość wyboru sposobu wypłaty środków. Rodzice będą mogli zdecydować, czy świadczenie będzie im wypłacane po 500 zł miesięcznie przez 2 lata, czy po 1000 zł przez rok.

Projekt będzie finansowany z budżetu państwa i ma obowiązywać od przyszłego roku. Świadczenie będzie przysługiwać bez względu na osiągany przez rodzinę dochód.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl