fot. twitter.com/pisorgpl

Wpływ Polskiego Ładu na sytuację polityczną

Prawo i Sprawiedliwość promuje zapisy Polskiego Ładu. Projekty wdrażające program będą tematami sejmowych posiedzeń. Po odejściu trzech posłów PiS musi liczyć na pełne poparcie koalicjantów i części opozycji.

W środę w Mysłowicach eksperci debatowali o projektach klimatycznych zawartych w Polskim Ładzie.

– Polski Ład to właściwa recepta na rozwój gospodarczy Polski, która pozwala wychodzić z pandemii koronawirusa i daje nowe impulsy rozwojowe w takich obszarach jak OZE, technologie wodorowe – mówił pełnomocnik rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, Ireneusz Zyska.

Fundamentem Polskiego Ładu jest większe wsparcie rodzin, inwestycje strategiczne, pomoc dla rolników, rozwój mieszkalnictwa, większe nakłady na zdrowie oraz zmiany w podatkach. Nie wszystkie rozwiązania akceptuje Porozumienie, które zadeklarowało, że nie chce doprowadzić do zwiększenia obciążeń dla przedsiębiorców.

Byli posłowie PiS: Arkadiusz Czartoryski, Zbigniew Girzyński i Małgorzata Janowska stworzyli własne koło poselskie „Wybór Polska”. Politycy liczą na współpracę z Porozumieniem. Partia deklaruje lojalność wobec głównego koalicjanta.

– Jesteśmy lojalnym partnerem w ramach Zjednoczonej Prawicy – wskazał Jan Strzeżek.

Umowę koalicyjną negocjuje z PiS Partia Republikańska powołana przez byłych polityków Porozumienia. Do partii należą m.in. Adam Bielan, Jacek Żalek i Zbigniew Gryglas. Partia Republikańska popiera Polski Ład – zapewnił poseł Kamil Bortniczuk.

– Mamy określone tezy ideowo-programowe i kilka postulatów chociażby do Polskiego Ładu, który popieramy, ale chcemy go poszerzyć – mówił Kamil Bortniczuk na antenie Radia Wrocław.

Partia Republikańska chce zerowego podatku dochodowego dla dużych rodzin, na co ma zgodę Prawa i Sprawiedliwości. Miesiąc temu PiS podpisało umowę programową z kołem Pawła Kukiza. Zgodnie z umową Sejm zajmuje się już jednym z projektów Kukiz’15 – ustawą antykorupcyjną.

– Jeżeli pakiet będzie realizowany tak jak jest dotychczas realizowany, to rozwiązania z Polskiego Ładu jak najbardziej będziemy popierali, ponieważ zależy nam na tym, aby zmienić ustrój Polski – wskazał poseł Kukiz’15-Demokracja Bezpośrednia, Jarosław Sachajko.

Ludowcy chcą poznać szczegółowe projekty ustaw. Dopiero później zdecydują, czy je poprą.

– Nie ma projektów, bo premier jest w drodze, nie pracuje z konsultantami, nie pracuje z ekipami w ministerstwach poszczególnych, gdzie przygotowują te projekty – powiedział Marek Sawicki.

Na projekty czeka też Lewica. Jej poseł Maciej Konieczny widzi jednak możliwości poparcia niektórych założeń.

– Jeśli faktycznie będzie tak, że kilkanaście mln Polaków uzyska dzięki tym rozwiązaniom niższe podatki, a te 300 tys. będzie miało podwyżkę, to ja nie wyobrażam sobie, żebym mógł zagłosować przeciwko – zaakcentował Maciej Konieczy w Polsat News.

PiS może liczyć na poparcie Lewicy – zauważył dr Łukasz Stach, politolog.

– Fundamentalne różnice istnieją w kwestiach światopoglądowych, natomiast na niwie gospodarczo-społecznej – także podatkowej – zarówno Lewica, jak i PiS stosunkowo łatwo mogą znaleźć wspólny język – podsumował dr Łukasz Stach.

Utrata większości w Sejmie nie jest jednoznaczna z utratą władzy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl