fot. twitter.com/ksmgotowpolska

W ramach III edycji akcji „Polak z Sercem” zebrano 100 tys. zł

W ramach III edycji akcji „Polak z Sercem”, organizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, udało się zebrać 100 tys. zł., które pozwoliło na wydanie 13 tys. gorących posiłków i pomoc 250 polskim rodzinom z Litwy, Białorusi i Ukrainy.

„Przekazywanie artykułów i środków czystości w tym roku było innowacyjne. KSM uruchomiło eDaromat, czyli wirtualną platformę do przekazywania darów” – napisano w komunikacie.

„Każdy użytkownik mógł wejść na stronę www.polakzsercem.pl i wybrać produkty, które chciał ofiarować. Następnie przekazywał pieniądze na ich zakup. Wszystko działo się wirtualnie, a przynosiło rzeczywiste efekty, bo darczyńcy przekazali w ten sposób prawie 35 tys. zł. W imieniu rodaków z Kresów bardzo dziękujemy” – powiedział przedstawiciel KSM ds. mediów Marcin Chmielnicki.

Inicjatywę można było wesprzeć wysyłając charytatywnego SMS-a. Dzięki nim udało się zebrać ponad 37 tys. zł na produkty pierwszej potrzeby. Darczyńcy przekazali również blisko 27 tys. w formie darowizn na rzecz akcji. W sumie udało się zebrać prawie 100 tys. zł.

W poprzedniej edycji zebrano 35 tys. zł i 24 tony artykułów spożywczych i środków czystości.

W ramach akcji „Polak z Sercem” dary były sukcesywnie przekazywane do najbardziej potrzebujących przy wsparciu: Caritas Grodno, Caritas Spes Lwów i Fundacji Aniołów Miłosierdzia.

„Do tej pory udało się dotrzeć z pomocą do 250 polskich rodzin” – poinformowano w komunikacie.

„To, co najważniejsze w tej pomocy, to są więzi, które budujemy w ten sposób. Przekazując dary odwiedzamy naszych rodaków, pokazujemy, że Polska o nich pamięta, że są dla nas ważni” – powiedziała senator Maria Koc.

Patronat honorowy nad akcją objęli pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Michał Dziedziczak, senator RP Maria Koc oraz metropolita lwowski Kościoła rzymskokatolickiego ks. abp Mieczysław Mokrzycki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz i delegat KEP ds. KSM ks. bp Marek Solarczyk.

Kolejna edycja akcji „Polak z Sercem” ruszy jesienią.

KSM jest organizacją, której zasadniczym celem jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan i uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości oraz zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego. KSM zrzesza młodych ludzi w wieku od 14 do 30 lat.

PAP

drukuj