fot. twitter.com/ksmgotowpolska

[TYLKO U NAS] Ks. A. Lubowicki: Jest zamysł, aby Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży było organizacją apostolską obejmującą całą Polskę. W swoim zawołaniu ma służbę Bogu i Ojczyźnie

Jest zamysł, aby Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży było organizacją apostolską obejmującą całą Polskę. W swoim zawołaniu ma służbę Bogu i Ojczyźnie. Opiera się na dwóch filarach: miłości do Boga wyrażającej się w sposób szczególny w zaangażowaniu w Kościół i w strukturę parafialną, diecezjalną i ogólnopolską oraz na służbie Ojczyźnie – mówił ks. Andrzej Lubowicki, Asystent Generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży obchodzi w tym roku 30. rocznicę reaktywacji. 10 października, w sobotę, o godz. 9.00 w bazylice archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie rozpoczną się główne uroczystości związane z jubileuszem.

– Obchody zaczęliśmy w minioną sobotę Mszą świętą przy grobie inicjatora śp. ks. prałata Antoniego Sołtysika. (…) Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się w sobotę, oczywiście przy zastosowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa. Planujemy w sobotę złożyć kwiaty i poprowadzić modlitwę przy grobie ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Następnie odbędzie się gala, podczas której laureaci zostaną uhonorowani nagrodą im. ks. prałata Antoniego Sołtysika. (…) O godz. 13.00 w katedrze warszawsko-praskiej odbędą się uroczystości. Homilię wygłosi delegat KEP ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży ks. bp Marek Solarczyk – poinformował ks. Andrzej Lubowicki.

Początki Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży sięgają czasów po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Wówczas powstał oddolny ruch organizowania się młodzieży w ramach Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej. Następnie przerodziło się ono w Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej.

– II wojna światowa przerwała ten rozwój i wiele osób oddało swoje życie – jak chociażby niedługo beatyfikowany sługa Boży ks. Jan Macha. Po II wojnie światowej w niektórych miejscach udało się reaktywować Stowarzyszenie, ale prześladowanie ze strony władz komunistycznych spowodowało, że biskupi polscy podjęli decyzję o tym, żeby zaprzestać funkcjonowania akcji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – opowiedział Asystent Generalny KSM.

– Przemiany w Polsce pod koniec lat 80. spowodowały potrzebę powstania na nowo takiej organizacji, o co w sposób szczególny zabiegał Ojciec Święty Jan Paweł II. (…) W to zadanie zaangażował się ks. prałat Antoni Sołtysik, który wcześniej był wybrany przez ks. kard. Karola Wojtyłę na duszpasterza młodzieży w archidiecezji krakowskiej. Decyzją Konferencji Episkopatu Polski reaktywowano Polskie Stowarzyszenie Młodzieży i dzisiaj możemy świętować 30-lecie tego wydarzenia – dodał.

Duchowny podkreślał, że młodzież angażująca się w reaktywację Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży od samego początku musiała liczyć się z trudnościami.

– Od samego początku było to pospolite ruszenie. Doświadczenie lat komunistycznych spowodowało, że w instytucjonalnej formie funkcjonowanie w Kościele było dosyć trudne. Młodzież, która miała zaangażować się w Stowarzyszenie i poprowadzić swoją działalność w oparciu o kwestie formalno-prawne, musiała liczyć się z pewnymi trudnościami. Niemniej jednak zaangażowanie młodych ludzi w Stowarzyszenie było dosyć duże. Zostało ono reaktywowane praktycznie we wszystkich diecezjach – wspominał gość „Aktualności dnia”.

Do dzisiaj Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży funkcjonuje i rozwija się w 30 diecezjach. Ks. Andrzej Lubowicki powiedział, że w 10 diecezjach podejmowane są działania reaktywujące.

– Jest zamysł, aby Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży było organizacją apostolską obejmującą całą Polskę. W swoim zawołaniu ma służbę Bogu i Ojczyźnie. Opiera się na dwóch filarach: miłości do Boga wyrażającej się w sposób szczególny w zaangażowaniu w Kościół i w strukturę parafialną, diecezjalną i ogólnopolską oraz na służbie Ojczyźnie – aspekt obywatelski. Młodzież, wchodząc w różnego rodzaju inicjatywy społeczne, wchodzi na uczelnie, do szkół, by móc się tam rozwijać i przeszczepiać wartościami chrześcijańskimi wszystkie sfery życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego – zaznaczył rozmówca Radia Maryja.

Całą rozmowę z ks. Andrzejem Lubowickim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl