fot. https://twitter.com/KancelariaSejmu

Opozycja prowadzi rozmowy na temat wspólnego kandydata na nowego marszałka Sejmu

Przedstawiciele KO, Lewicy, PSL-u i Polski 2050 mają dziś kontynuować rozmowy w sprawie wspólnego kandydata na nowego marszałka Sejmu.

W ubiegłym tygodniu Koalicja Obywatelska i Lewica zapowiedziały złożenie wniosków o odwołanie szefowej niższej izby parlamentu Elżbiety Witek. Ma to związek z zarządzeniem przez marszałek reasumpcji głosowania nad odroczeniem obrad izby do 2 września. Wniosek złożyła w tej sprawie grupa posłów.

Część polityków opozycji twierdzi, że Elżbieta Witek złamała prawo. Lewica złożyła nawet zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie. Ponadto domaga się odwołania marszałek.

Politolog dr Tomasz Teluk podkreśla, że opozycja nie ma większości. W związku z tym ekspert nie spodziewa się odwołania Elżbiety Witek z zajmowanej funkcji.

– Myślę, że ta sytuacja Senatu jest nie do powtórzenia. Opozycja nie ma większości parlamentarnej, także sejmowa większość jest po stronie obozu rządzącego, mimo pewnych starć koalicji. Widzieliśmy też współdziałanie z Prawem i Sprawiedliwością ugrupowania Pawła Kukiza. Wydaje mi się, że wystawienie wspólnego kandydata przez opozycję i odwołanie marszałek Witek nie powiedzie się – ocenia dr Tomasz Teluk.

Oprócz KO, Lewicy, PSL-u i Polski 2050, gotowość do głosowania za odwołaniem marszałek Sejmu Elżbiety Witek zapowiedział również przewodniczący Porozumienia Jarosław Gowin. Formacja opuściła Zjednoczoną Prawicę po tym, jak Jarosław Gowin został odwołany ze stanowiska wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii.

RIRM

drukuj