fot. Tomasz Strąg

Sejm: w okręgu koszalińskim po 3 mandaty dla KO i PiS, po jednym dla KW PSL i SLD

Prawo i Sprawiedliwość i Koalicja Obywatelska wprowadziły do Sejmu w okręgu koszalińskim nr 40 po trzech posłów. Pozostałe dwa przypadły komitetom wyborczym PSL i SLD – wynika z oficjalnych danych przekazanych przez Państwową Komisję Wyborczą.

Z koszalińskiej listy PiS do Sejmu wejdzie ponownie europoseł minionej kadencji, wcześniej kilkukrotnie wybierany do Sejmu, lekarz endokrynolog Czesław Hoc. Zdobył 33 083 głosy, najwięcej spośród kandydatów ze wszystkich list w okręgu nr 40. Mandat uzyskali również poseł i wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker (22 116 głosów) oraz poseł i wiceminister środowiska Małgorzata Golińska (16 497 głosów). Dla obojga będzie to druga kadencja w Sejmie.

Koalicja Obywatelska wprowadziła na kolejną kadencję lekarza ginekologa Marka Hoka (PO), na którego zagłosowało 11 572 wyborców. W Sejmie będą też: lider listy, ustępujący senator, prawnik Piotr Zientarski (PO) z wynikiem 18 771 głosów i ostatni z listy były burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas. Uzyskał 10 280 głosów.

Mandat z KW PSL obejmie „jedynka” listy lekarz stomatolog Radosław Lubczyk (6112 głosów), który cztery lata temu debiutował w Sejmie. Wówczas startował z Nowoczesnej.

Z KW SLD wejdzie do Sejmu liderka koszalińskiej listy, dziennikarka Małgorzata Prokop-Paczkowska z Wiosny, która zdobyła 15 300 głosów. Dla niej będzie to pierwsza kadencja w parlamencie.

Okręg nr 40 obejmuje powiaty: białogardzki, choszczeński, drawski, kołobrzeski, koszaliński, sławieński, szczecinecki, świdwiński, wałecki oraz Koszalin. Do obsadzenia jest w nim 8 mandatów poselskich.

W okręgu koszalińskim zwyciężyło PiS, na które zagłosowało 100 078 wyborców (36,83 proc.). Drugi wynik uzyskała Koalicja Obywatelska. Głos na nią oddało 87 799 wyborców (32,31 proc.). Trzeci był KW SLD z 41 943 głosami (15,44 proc.). Za nim uplasowało się PSL-Koalicja Polska, uzyskując 25 632 głosy (9,43 proc.). Próg wyborczy przekroczył również KW Konfederacja Wolność i Niepodległość. Otrzymał 16 259 głosów (5,98 proc.), ale nie uzyskał mandatu.

Frekwencja wyborcza w okręgu koszalińskim wyniosła 55,46 proc.

Z okręgu nr 40 do Sejmu mandatu nie uzyskali posłowie minionej kadencji – Paweł Suski (PO) i Stefan Romecki (Kukiz’15). Natomiast nie ubiegał się o ponowny wybór na posła Stanisław Gawłowski (PO), który był kandydatem KWW Demokracja Obywatelska do Senatu i został wybrany.

W poprzednich wyborach w tym okręgu wygrała PO przed PiS, uzyskując 29,02 proc. głosów. PiS miał poparcie 27,58 proc. Obie partie wprowadziły wówczas do Sejmu po trzech posłów, po jednym mandacie uzyskały zaś Nowoczesna i Kukiz’15.

PAP

drukuj