fot. flickr.com

W całej Polsce trwają żniwa. Plony w tym roku ze względu na warunki atmosferyczne będą zróżnicowane  

W całej Polsce trwają żniwa, to czas szczególnie wytężonej pracy dla rolników. Szacuje się, że w tym roku z powodu warunków atmosferycznych plony będą zróżnicowane.

Rolnicy wskazują na wysokie plony jęczmienia ozimego, ponieważ tylko w niewielu miejscach notowane są niższe zbiory niż 7-10 ton z hektara. Dobre rokowania mają też zbiory rzepaku, które ruszyły już w niektórych częściach kraju. Jakość zebranych plonów może być jednak różna.

Jacek Podgórski, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, przyznaje, że trudno prognozować jakie finalnie będą zbiory. Dużo zależy od warunków pogodowych.

– Wiele da się jeszcze uratować. Pogoda nie oszczędziła w tym roku rolników, deszcze w pewnym momencie okazały się zbawienne, potem niestety ponownie były siłą niszczącą. Mówiąc kolokwialnie, to taki szalony rok za nami. Cieszą na pewno prognozy względem pszenicy, której ma być w tym roku wyjątkowo dużo, ale nie tylko w Polsce. Myśleliśmy, że ceny będą niesamowicie wysokie, natomiast okazuje się, że potężne zbiory pszenicy notują Chiny, które zapewne po raz kolejny zaleją tym zbożem światowe rynki. Na finalne wnioski dot. żniw należy jeszcze poczekać. Wszystko w rękach pogody, ale też i w rękach rolników i tego jak profesjonalnie (a wierzę, że tak będzie) podejdą oni do swoich obowiązków – wskazuje dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej. 

Sytuacja na polach w Polsce jest różna. Są miejsca, gdzie nawalne deszcze spowodowały zalania gruntów rolnych i trudno jest zebrać zboże. Ono się na tych terenach już do niczego nie nadaje.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl