fot. PAP/Marcin Obara

Zmiany w przepisach o cudzoziemcach

Rząd zmienia przepisy o cudzoziemcach. Wiąże się to z nowelizacją Europejskiego Kodeksu Wizowego oraz wejściem Polski do programu ruchu bezwizowego z USA. Nad projektem pracuje Sejm. 

Projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach ma trzy główne cele. Po pierwsze, o dostosowanie polskiego porządku prawnego do zmian wprowadzonych do Kodeksu Wizowego Unii Europejskiej. Po drugie, o wprowadzenie środków pozwalających na przygotowanie Polski do programu ruchu bezwizowego ze Stanami Zjednoczonymi. I tu, zgodnie z nowymi przepisami, wszyscy polscy urzędnicy imigracyjni, bez względu na poziom dostępu do informacji, mają być sprawdzani pod względem karalności.

– Dzisiejszy stan prawny nie gwarantuje pełnego wykonania przez RP takiego zobowiązania. W związku z tym proponuje się wprowadzenie szczególnych regulacji, ustanawiających wspólny standard dla pracowników zatrudnionych w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców, w urzędach wojewódzkich, Komendzie Głównej Straży Granicznej, w urzędach terenowych organów Straży Granicznej oraz w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw zewnętrznych – powiedział Jarosław Szajner, szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Trzecim celem noweli jest wprowadzenie zmian w odniesieniu do podróżnego ubezpieczenia medycznego.

– Jest ona podyktowana koniecznością lepszego niż dotychczas zabezpieczenia tak, aby koszty leczenia na terenie kraju ponosił rzeczywiście ubezpieczyciel, a nie pochodziły one ze środków publicznych. […] Samo podróżne ubezpieczenie medyczne nie zmieni się, jeśli chodzi o wysokość, będzie to dalej 30 tys. euro. Będzie ono obowiązywało na okres pobytu cudzoziemca na terenie RP – poinformowała Magdalena Sroka, poseł PiS.

Projekt został skierowany do dalszych prac w sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl