W planach 57 mln euro pomocy dla producentów mleka i wieprzowiny

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce skierować ponad 57 mln euro pomocy do producentów mleka i wieprzowiny w ramach wsparcia do produkcji w sektorach hodowlanych – poinformował szef resortu Krzysztof Jurgiel.

Minister rolnictwa zaznaczył, że ministerstwo skierowało do konsultacji rozporządzenie, które ma na celu złagodzenie skutków kryzysu na rynku mleka i wieprzowiny. Dodał, że zgodnie z zasadami wynegocjowanymi w Unii Europejskiej umożliwi wypłatę rekompensat opiewających na 28,9 mln euro, a powiększonych dodatkowo o krajową rezerwę w wysokości 28,5 mln euro.

Ministerstwo ma nadzieję, że te dwie formy pomocy pozwolą rolnikom spokojnie patrzeć w przyszłość – powiedział wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

U rolników, którzy produkowali i sprzedawali w ostatnim kwartale trzodę chlewną z dużą stratą, rekompensata ta może sięgnąć do 70 zł na sztukę sprzedanego tucznika. Dotyczy to gospodarstw, które posiadały na 30 września nie więcej niż 2 tys. sztuk. Będzie wsparcie dla producentów mleka. Chcemy wesprzeć wszystkich, którzy wyprodukowali, co najmniej 15 tys. kg w roku kwotowym 2014-15. Maksymalnym wsparciem będzie objęte 300 tys. kg. Ale oczywiście ci, którzy wyprodukowali więcej, także otrzymają wsparcie. Warunkiem drugim jest posiadanie, w chwili złożenia wniosku, co najmniej 3 krów – wyjaśniał wiceminister.

Resort postuluje, by rozporządzenie weszło w życie jeszcze w styczniu.

Polska Izba Mleka pod koniec listopada podawała za Głównym Urzędem Statystycznym, że między styczniem a październikiem tego roku średnia cena mleka była niższa o 17,8 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2014 roku.  Natomiast ceny skupu żywca wieprzowego w ciągu roku spadły o ok. 10 proc. – nawet do 3 zł/kg.

RIRM

drukuj