PO złoży wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla PiS

Platforma Obywatelska ma zaprezentować dziś w Sejmie wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło. Wiele wskazuje na to, że kandydatem na nowego premiera może być lider ugrupowania opozycyjnego Grzegorz Schetyna.

Głównym powodem złożenia wniosku – jak tłumaczą posłowie PO – miała być próba niedopuszczenia do reelekcji Donalda Tuska.

Inicjatywę Platformy zamierza poprzeć Nowoczesna; za wotum nieufności ma opowiedzieć się również PSL. Paweł Kukiz mówił natomiast, że prawdopodobnie nie weźmie udziału w głosowaniu nad odwołaniem Rady Ministrów.

Pomimo wsparcia opozycji trudno liczyć na powodzenie inicjatywy PO – wskazuje politolog Mateusz Winnik.

Składa się na to kilka powodów, przede wszystkim fakt, żeby skutecznie przeprowadzić konstruktywne wotum nieufności potrzeba zwykłą większość, czyli ponad 231 głosów. Przypomnijmy, że rządzące Prawo i Sprawiedliwość ma ponad 231 posłów. Drugi powód to jest już informacja, że Paweł Kukiz zapowiedział, iż nie będzie głosował ws. wotum, można się domyśleć, że tak samo zrobią jego posłowie z klubu parlamentarnego Kukiz ’15 – analizował politolog.

Zgodnie z konstytucją, Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów, na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazując imiennie kandydata na Prezesa Rady Ministrów.

Głosowanie nad wnioskiem odbywa się nie wcześniej niż po upływie 7 dni od jego złożenia.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl