fot. PAP/EPA

[TYLKO U NAS] Red. G. Górny: Rosyjscy żołnierze mordują ukraińskich cywilów jak w Buczy, Irpieniu, Hostomelu. Wszystko to z błogosławieństwem hierarchów Rosyjskiej Cerkwii Prawosławnej

Rosyjski biskup prawosławny Nikon powiedział, że przeciwników Rosji nie można uważać za ludzi. Skoro nie można uważać ich za ludzi, to nie można traktować ich jak ludzi. Skoro tak, to nic dziwnego, że rosyjscy żołnierze mordują ukraińskich cywilów jak w Buczy, Irpieniu czy Hostomelu. Wszystko to z błogosławieństwem patriarchy Cyryla I, biskupa Pitrima, biskupa Nikona i innych hierarchów Rosyjskiej Cerkwii Prawosławnej – powiedział red. Grzegorz Górny, dziennikarz i publicysta, w felietonie z cyklu „Spróbuj pomyśleć” na antenie Radia Maryja.

W 2012 roku na Zamku Królewskim w Warszawie patriarcha Moskwy, Cyryl I oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Józef Michalik złożyli podpisy pod przesłaniem do narodów Polski i Rosji.

– W 2012 roku przyjechał do Polski patriarcha Moskwy, Cyryl I. Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwii Prawosławnej jawił się wówczas jako gołąbek pokoju. Razem z ówczesnym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp. Józefem Michalikiem podpisali wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji. W dokumencie wielokrotnie pojawiały się takie słowa jak: pokój, dialog, zgoda, braterstwo i pojednanie. Sygnatariusze deklaracji pisali między innymi: „Przebaczyć oznacza jednak wyrzec się zemsty i nienawiści, uczestniczyć w budowaniu zgody i braterstwa pomiędzy ludźmi, naszymi narodami i krajami, co stanowi podstawę pokojowej przyszłości. Apelujemy do wszystkich, którzy pragną dobra, trwałego pokoju oraz szczęśliwej przyszłości, do polityków, działaczy społecznych, ludzi nauki, kultury i sztuki, wierzących i niewierzących, do przedstawicieli Kościołów. Stale podejmujcie wysiłki na rzecz rozwijania dialogu, wspierajcie to, co umożliwia odbudowanie wzajemnego zaufania i zbliża ludzi do siebie oraz pozwala budować wolną od przemocy i wojen pokojową przyszłość naszych narodów i krajów”. To wszystko były zdania, pod którymi dziesięć lat temu podpisał się patriarcha Cyryl I. Dziś ten sam dostojnik wzywa do krwawej rozprawy z Ukrainą, twierdząc, że ta wojna ma wymiar metafizyczny. Podczas Mszy św. odprawionej w ostatnią niedzielę w Moskwie, zagrzewał on rosyjskich żołnierzy do dalszej walki i zachęcał naród, aby stał murem za swoją armią – zwrócił uwagę red. Grzegorz Górny.

Felietonista Radia Maryja podkreślił, że patriarcha Moskwy, Cyryl I nie jest jedynym hierarchą Rosyjskiej Cerkwii Prawosławnej, który głosi radykalne poglądy.

– Patriarcha Moskwy, Cyryl I nie jest bynajmniej odosobniony w swoich poglądach. Podobnie myśli większość biskupów Rosyjskiej Cerkwii Prawosławnej. Jednym z nich jest biskup Pitrim, który zwierzył się niedawno dziennikarzowi, że początek wojny zastał go na Krymie. W nocy przyśnił mu się prawosławny św. Hiob z Poczajowa, który podszedł do niego, uściskał go, trzykrotnie pocałował i uśmiechając się, potwierdził jego myśli. Wtedy biskup Pitrim obudził się i powiedział do siebie: „Zaczęła się specoperacja”. Ogarnęła go radość, że Wladimir Putin zdecydował się na taki krok – mówił red. Grzegorz Górny.

– Radykalny w swoich poglądach jest także biskup Rosyjskiej Cerkwii Prawosławnej Nikon, który wziął udział niedawno w wiecu poparcia dla Władimira Putina i wojny na Ukrainie. Powiedział wówczas: „Dziś, kiedy mówią, że konieczne jest zniszczenie nie tylko naszego ludu, ale także rzeczy świętych, które mamy, to są nasze dzieci, nie możemy uważać takich ludzi za ludzi, dlatego wspieramy naszą armię i naszego prezydenta. Jesteśmy z wami jedno” – dodał red. Grzegorz Górny.

Dziennikarz i publicysta wskazał, że mordy na ukraińskiej ludności cywilnej są dokonywane „z błogosławieństwem hierarchów Rosyjskiej Cerkwii Prawosławnej”.

– Rosyjski biskup prawosławny powiedział, że przeciwników Rosji nie można uważać za ludzi. Skoro nie można uważać ich za ludzi, to nie można traktować ich jak ludzi. Skoro tak, to nic dziwnego, że rosyjscy żołnierze mordują ukraińskich cywilów jak w Buczy, Irpieniu czy Hostomelu. Wszystko to z błogosławieństwem patriarchy Cyryla I, biskupa Pitrima, biskupa Nikona i innych hierarchów Rosyjskiej Cerkwii Prawosławnej – zwrócił uwagę felietonista.

Cały felieton red. Grzegorza Górnego „Spróbuj pomyśleć” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj