fot. pixabay.com

Co z porozumieniem na linii PAŻP-kontrolerzy ruchu lotniczego?

Mam nadzieję, że niebawem dojdzie do porozumienia Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej z kontrolerami ruchu lotniczego – mówił minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk. Porozumienie zawarte pod koniec kwietnia obowiązuje do 10 lipca.

Negocjacje kierownictwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego trwały kilka tygodni. Problem dotyczył głównie bezpieczeństwa, regulaminu pracy i wynagrodzenia. Pod koniec kwietnia udało się wypracować porozumienie, które obowiązuje do 10 lipca. O sytuację był dziś pytany minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk.

– Związki zawodowe zmieniły zdanie i już nie używają słowa wojna. Od początku apelowałem, abyśmy mówili o negocjacjach, rozmowach, próbach dojścia do porozumienia poprzez normalny dialog. W ramach dialogu – mam nadzieję – dojdzie niebawem do porozumienia. Rozmowy toczą się każdego dnia. Z jednej strony jest kierownictwo PAŻP, a z drugiej reprezentanci związkowców i kontrolerów. Strony rozmawiają wielopłaszczyznowo – mówił Andrzej Adamczyk.

Minister nie chciał jednak mówić o szczegółach rozmów. Zapewnił, że wakacyjne loty nie są zagrożone.

– Plany wakacyjne, czyli plany związane z przelotami, transportem lotniczym, przelotami do miejsc urlopowych oraz powrotu z nich, są w Polsce niezagrożone. Polacy mogą spokojnie myśleć o urlopie (…). Mam nadzieję, że niebawem dojdzie do porozumienia – podkreślił szef resortu infrastruktury.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej informowała, że w trakcie trwającego do 10 lipca porozumienia będzie „monitorować, na jakim poziomie wdrożenia są rzeczy”, które udało się uzgodnić. Zarząd Agencji zgodził się między innymi na to, aby kontrolerzy ruchu lotniczego otrzymywali płace takie jak przed pandemią. Warszawscy kontrolerzy zarabiali średnio, zanim wprowadzono nowy regulamin, około 40 tys. zł, zaś kontrolerzy poza Warszawą 25 tys. złotych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl