Obraz autorstwa Freepik

[TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Potrzeba nam moralnej niezgody na to, aby przez alkohol marnotrawiły się największe wartości

W czasach gdy Karol Wojtyła był jeszcze kardynałem, zwracał uwagę na plagę alkoholizmu, która niszczyła życie wielu Polaków. Św. Jan Paweł II nie zapomniał o tych krwawiących ranach, gdy objął opiekę pasterską nad całym Kościołem – podkreślił ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” w TV Trwam.

18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła, który w 1978 roku został 264. Papieżem, przyjmując imię Jan Paweł II. Polski Ojciec Święty podczas swojej posługi ogromnie przyczynił się dla Kościoła na całym świecie.

– Nie możemy pozwolić, aby św. Jan Paweł II był nieznaną postacią dla młodego pokolenia. Musimy się starać, by stale pogłębiać znajomość nauczania Papieża i wypełniać je w naszym życiu. Jest to wielkie dziedzictwo, o które musimy się troszczyć – podkreślił ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Autor felietonu zaznaczył, że św. Jan Paweł II był „wielkim nauczycielem trzeźwości”. Wyjaśnił, że to dzięki słowom polskiego papieża ks. Franciszek Blachnicki założył Krucjatę Wyzwolenia Człowieka.

– 23 października 1978 roku podczas audiencji św. Jan Paweł II skierował apel do Polaków, w którym powiedział: »Proszę, abyście przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, co czasem może aż zagrażać jego egzystencji i dobru wspólnemu, co może umniejszać jego wkład do wspólnego skarbca«. Na tym spotkaniu był obecny ks. Franciszek Blachnicki, który – słysząc te słowa – zrozumiał, że konieczne jest działanie, aby wyzwolić nasz naród z niewoli pijaństwa i innych nałogów – przypomniał przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych KEP.

Duchowny nawiązał również do słów Papieża Polaka, jakie wypowiedział podczas swojej pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 roku. Św. Jan Paweł II przypomniał wówczas słowa św. Piotra »Bądźcie trzeźwi! Czuwajcie!«.

– To ewangeliczne wezwanie, wypowiedziane w mrocznych czasach komunizmu, miało swoje wielowymiarowe znaczenie religijne, moralne i społeczne. Warto zauważyć, że odnosiło się ono również do problemów związanych z alkoholem. W czasach gdy Karol Wojtyła był jeszcze kardynałem, zwracał uwagę na plagę alkoholizmu, która niszczyła życie wielu Polaków. Św. Jan Paweł II nie zapomniał o tych krwawiących ranach, gdy objął opiekę pasterską nad całym Kościołem – wskazał ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Duchowny ocenił, że nauczanie Papieża dotyczące walki z alkoholizmem jest cały czas aktualne i ważne.

– Nie można również dzisiaj pozwolić, aby marnowało się to, co ludzkie, polskie i chrześcijańskie. Nie wolno biernie przyglądać się negatywnym zjawiskom, które uderzają w serce najważniejszych spraw naszego życia. Moralna niezgoda na zło komunizmu, która wybuchła z taką mocą po pierwszej papieskiej pielgrzymce pozwoliła obalić zbrodniczy system. Podobnie dzisiaj trzeba szukać szans na przebudzenie ze współczesnego oportunizmu, wygodnego życia i z niedostrzegania dramatów, jakie dzieją się wokół nas. Potrzeba nam moralnej niezgody na to, aby przez alkohol marnotrawiły się największe wartości (…). Naszą powinnością jest ochrona każdego człowieka przed grzechami rozwiązłości i nietrzeźwości, ponieważ niosą one za sobą poniżenie godności  ludzkiej – poinformował przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych KEP.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl