Ks. bp T. Bronakowski: Post od alkoholu to szczególny dar ofiarowany Bogu w intencji osób nadużywających alkoholu, z prośbą o ich nawrócenie

Dziękuję wszystkim, którzy w ten sposób dali piękne świadectwo wolności wewnętrznej, a jednocześnie świadectwo miłości bliźniego. Z pewnością można o was powiedzieć, że otworzyliście swoje serca dla potrzebujących wsparcia rodaków, że posiadacie „wyobraźnię miłosierdzia” – wskazał ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” w TV Trwam.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski zaznaczył, że sierpień dla wielu Polaków był miesiącem postu od alkoholu. Dodał, że jest to szczególny dar ofiarowany Bogu w intencji osób nadużywających alkoholu, z prośbą o ich nawrócenie.

– Dziękuję wszystkim, którzy w ten sposób dali piękne świadectwo wolności wewnętrznej, a jednocześnie świadectwo miłości bliźniego. Z pewnością można o was powiedzieć, że otworzyliście swoje serca dla potrzebujących wsparcia rodaków, że posiadacie „wyobraźnię miłosierdzia”. O nią apelował św. Jan Paweł II na krakowskich Błoniach, podczas swojej ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny w 2002 roku. Mówił wtedy między innymi, że potrzeba „wyobraźni miłosierdzia”, aby „nieść radę, pocieszenie, duchowe i moralne wsparcie tym, którzy podejmują wewnętrzną walkę ze złem” – podkreślił felietonista.

Dodał, że problemy związane z alkoholem są stale obecne w naszej rzeczywistości. Dlatego – jak zaznaczył – trzeźwy i abstynencki styl życia jest potrzebny nie tylko w sierpniu, ale po prostu zawsze.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski podziękował również w swoim felietonie mediom, które rzetelnie przybliżały odbiorcom treść Apelu sierpniowego i które relacjonowały różne inicjatywy abstynenckie podejmowane w tym czasie przez wspólnoty Kościoła.

– Słowa uznania i wdzięczności kieruję do TV Trwam, Radia Maryja i Naszego Dziennika. Jesteście naprawdę wyjątkowymi ambasadorami trzeźwości w naszej Ojczyźnie. Dziękuję wszystkim, którzy w listach czy w rozmowach ze mną okazali wsparcie dla apostolstwa trzeźwości i dzielili się swoimi spostrzeżeniami, a także doświadczeniem – zaznaczył przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych KEP.

Dodał, że niektóre samorządy również odpowiedziały na apel sierpniowy i włączyły się w różne inicjatywy lokalne, a także wyraziły chęć współpracy przy realizacji Narodowego Programu Trzeźwości.

– Taka postawa wpisuje się w tegoroczne hasło przyświecające naszemu działaniu. Brzmi ono: „Ku trzeźwości z Kościołem”. Jeśli będzie coraz więcej instytucji państwowych i samorządowych, które podejdą do tego tematu z autentycznym zaangażowaniem, to jest nadzieja, że wiele trudnych problemów związanych z uzależnieniami uda się rozwiązać – wskazał ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Felietonista podkreślił również, że w nowym roku szkolnym, który rozpocznie się za kilka dni, z życzliwością myślimy o uczniach i nauczycielach, o katechetach i wszystkich pracownikach placówek oświatowo-wychowawczych.

– Pragniemy, aby ten rok był owocny nie tylko w doskonałe wyniki edukacyjne, ale też by przyniósł dobre owoce wychowania dzieci i młodzieży. (…) Wiemy, kochani, że przede wszystkim w rodzinach i parafiach ma miejsce praca nad wychowywaniem dziecka do umiłowania cnót moralnych, do kroczenia drogą Bożych przykazań, drogą świętości. Jednak szkoła musi wzmacniać pracę rodziców, duszpasterzy i katechetów wychowaniem swoich uczniów do wartości. Musi stworzyć dzieciom i młodzieży takie warunki, aby były bezpieczne nie tylko fizycznie, ale i moralnie, duchowo – powiedział hierarcha.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl