fot. PAP/EPA

Trwa rosyjska agresja na Ukrainę

W wyniku rosyjskich ostrzałów w miejscowościach obwodu donieckiego zginęło ostatniej doby 10 osób, w tym dwoje dzieci. Rosjanie wciąż okupują Mariupol i Wołnowache, stąd niemożliwe jest zweryfikowanie danych o osobach poszkodowanych w tych miastach.

Mijają prawie trzy miesiące, odkąd Rosja napadła na Ukrainę. Doradca prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolak, poinformował, że trwa proces ewakuacji obrońców zakładów Azowstal w Mariupolu i że jest on trudny. W ciągu ostatniej doby Ukraińcy odparli 16 ataków wojsk rosyjskich w Donbasie. Zestrzelono samolot Su-34, o czym poinformował sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich oddziałów działających na wschodzie kraju. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w swoim cyklicznym wystąpieniu w mediach odniósł się do rzekomego użycia przez Rosjan supernowoczesnej broni laserowej.

 – Przedstawiciel państwa rosyjskiego powiedział, że okupanci rzekomo zaczęli używać na Ukrainie systemów broni laserowej, aby oszczędzać rakiety – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Ukraiński przywódca porównał informacje Kremla do ostatniego okresu II wojny światowej, kiedy to Niemcy „łudziły się, że użycie tzw. „wunderwaffe”, czyli cudownej broni, mogło zmienić wynik wojny”.

Im wyraźniej stawało się, że nie mają szans w wojnie, tym więcej propagandy było o niesamowitej broni, która byłaby tak potężna, że zapewniłaby punkt zwrotny w wojnie. Widzimy więc, że w trzecim miesiącu wojny na pełną skalę Rosja próbuje znaleźć swoją „cudowną broń”. Rzekomo laser. To wszystko wyraźnie pokazuje całkowitą porażkę misji – mówił prezydent Ukrainy.

Ukraiński prezydent wskazywał, że jeśli Rosjanie już po trzech miesiącach wojny „próbują znaleźć swoją cudowną broń, świadczy to o całkowitej porażce inwazji”.

Dlatego wymyślą więcej niż jedną „wunderwaffe”, dopóki Siły Zbrojne Ukrainy i wszyscy nasi obrońcy nie wyzwolą naszej ziemi, krok po kroku – zaznaczył Wołodymyr Zełenski.

Pojawienie się cudownej broni u Rosjan – to według prezydenta Wołodymyra Zełenskiego – oznaka „o katastrofalnych błędach popełnionych na najwyższych szczeblach państwowych i wojskowych”. Sytuacja na Ukrainie jest dramatyczna. W Nowym Jorku w obliczu perspektywy bezprecedensowej klęski głodu dyskutowano o pilnej potrzebie przywrócenia eksportu ukraińskiego zboża.

Nie ma skutecznego rozwiązania obecnego globalnego kryzysu żywnościowego bez ponownego zintegrowania ukraińskiej produkcji żywności, jak również żywności i nawozów produkowanych przez Rosję i Białoruś, z rynkami światowymi – pomimo wojny. Rosja musi zezwolić na bezpieczny eksport zboża przechowywanego w ukraińskich portach – mówił Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ.

Jednocześnie ostrzegł, że wojna na Ukrainie pogorszy „sytuację żywnościową, energetyczną i ekonomiczną w ubogich krajach”. Już inwazja Rosji na Ukrainie spowodowała gwałtowny wzrost światowych cen zbóż, olejów spożywczych, paliw i nawozów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl