fot. flickr.com

Polska zbuduje barierę zapobiegającą przemieszczaniu się dzików

Na wschodniej granicy Polski powstanie zapora przed dzikami. Takie działanie umożliwi przyjęty wczoraj przez rząd projekt specustawy, która ma pomóc w zwalczaniu w naszym kraju wirusa afrykańskiego pomoru świń. 

Powodem przygotowania zapory były przypadki tej choroby, które stwierdzono w pobliżu Warszawy. Nowe przepisy wprowadzą także zmiany w Prawie łowieckim dotyczące polowań na obszarach chronionych.

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Rafał Romanowski mówi, że najpoważniejszym zagrożeniem w ASF są dziki, które przenoszą wirusa, oraz czynnik ludzki.

Wskazuje, że nowe ogniska mogą być m.in. spowodowane przez osoby z Białorusi i Ukrainy, które wyrzucają w Polsce odpadki żywnościowe.

– Nie chcemy już na chwilę obecną tak bardzo stwierdzać na 100 proc., ale nie ukrywam, że poprzez casus czeski, jak również i to dochodzenie, które jest prowadzone u nas, swobodny wjazd do strefy Schengen obywateli ukraińskich, jak również i obywateli białoruskich, gdzie ASF praktycznie nie jest kontrolowany, możemy mieć podejrzenia, że odpadki żywnościowe, które właśnie są wyrzucane przez obywateli ukraińskich, którzy w okolicy Warszawy intensywnie podejmują pracę, mogą być źródłem przeniesienia ASF w okolice Warszawy – zaznacza Rafał Romanowski.  

Budowę zapory, która będzie miała ponad 1000 km, zaplanowano na lata 2018-2021. Dla realizacji tej inwestycji potrzebna jest specjalna uchwała Rady Ministrów.

Konieczny będzie też projekt specustawy, która będzie regulowała wszelkie problemy prawne, takie jak wywłaszczenia czy wypożyczenie gruntu pod inwestycje.

RIRM

drukuj