fot. PAP/EPA

Ukraińcy powinni poinformować ZUS o wyjeździe z Polski

Uchodźcy z Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie 500 plus albo o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i planują wyjazd z Polski, powinni poinformować o tym fakcie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Można to zrobić drogą internetową poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Ukraińcom przebywającym w naszym kraju przysługuje zarówno świadczenie 500 plus, jak i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy  Zgodnie z polskimi przepisami, wyjazd obywatela Ukrainy z Polski na dłużej niż miesiąc pozbawia go prawa do legalnego pobytu w naszym kraju. Konsekwencją tego jest utrata przez niego prawa do świadczeń dla rodzin. O planowanym wyjeździe trzeba więc poinformować ZUS.

– Najprościej można to zrobić poprzez Platformę Usług Elektronicznych, wypełniając druk POG. Mogą też przyjść do ZUS i złożyć oświadczenie w tej sprawie – wyjaśniła Marlena Nowicka, rzecznik ZUS w Wielkopolsce.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma narzędzia, aby sprawdzić, czy dana osoba opuściła Polskę. Jeśli nie poinformuje ZUS i wyjedzie, a w tym czasie pobierać będzie świadczenia dla rodzin, musi się liczyć z pewnymi konsekwencjami.

– Będzie musiał wtedy oddać nienależnie pobrane środki wraz z odsetkami – zaznaczyła Monika Kiełczyńska, rzecznik ZUS województwa łódzkiego.

W razie wątpliwości ZUS może wezwać świadczeniobiorcę do osobistego udzielenia wyjaśnień w swojej placówce. Jeśli wezwany nie stawi się albo nie udzieli wyjaśnień co do okoliczności mających wpływ na prawo do świadczenia, ZUS może wstrzymać wypłatę świadczenia wychowawczego. Taka sytuacja dotyczy zarówno Polaków, jak i cudzoziemców.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl