Zakończyła się 35. Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górą

W niedzielę na Jasnej Górze pod hasłem „Młodzi nie dajcie się zniewolić” zakończyła się dwudniowa Jubileuszowa 35. Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości. Była to modlitwa w intencji trzeźwości i odnowy moralnej narodu polskiego, a także okazja do ekspiacji za grzechy pijaństwa.

Spotkanie rozpoczęło się w sobotę. Modlitewne czuwanie trwało całą noc. W niedzielę  Mszy św. przed Cudownym Obrazem przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Ks. bp. podkreślał w homilii, że ,,jesteśmy odpowiedzialnymi chrześcijanami, którzy patrzą rozważnie na rzeczywistość, potrafią dostrzegać zagrożenia dla siebie, dla swoich bliźnich i w duchu miłosierdzia zmieniać sytuację na lepszą”.

Wiemy dokładnie, jak wiele pracy jest przed nami. Polacy wypijają co roku hektolitry alkoholu. Gdybyśmy wlali całe sprzedane w ubiegłym roku w Polsce piwo do cystern i ustawili je w rzędzie jedna obok drugiej, to taki łańcuch cystern ciągnąłby się od Warszawy aż do Rzymu. To jest skala naszego zniewolenia przez alkohol. Liczba osób pijących szkodliwie i ryzykownie niemal dwukrotnie przekracza liczbę wszystkich mieszkańców stolicy naszego kraju. Niemal milion osób jest uzależnionych. Ponad półtora miliona dzieci żyje w rodzinach z problemem alkoholowym. To oznacza, że statystycznie w każdej polskiej klasie jest co najmniej kilkoro dzieci, których życie jest naznaczone ogromnym dramatem cierpienia. Czy potrafimy sobie wyobrazić skalę ludzkich dramatów, które kryją się za tymi liczbami? – pytał ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Krzysztof Różański z Łomży należy do Bractwa Trzeźwościowego; sam nie pije i zachęca do  modlitwy w intencji trzeźwości. Dodaje, że modlitwa przynosi obfite owoce.

Miałem pracownika, który nadużywał alkoholu. Ponad dziesięć lat temu przyjechał ze mną tu na pielgrzymkę. Poszedł do spowiedzi, bo mówił, że nie był od 17 lat. Był osobą pijącą, ale jego życie się zmieniło. Zachęcam do abstynencji, bo ona wnosi do rodzin wiele dobra. Sam podejmując abstynencję, zauważyłem jakby wszystko leciało mi z nieba. Podjąłem ją nie z przymusu, tylko z dobrej woli jako podziękowanie Panu Bogu, bo wiele łask w swoim życiu otrzymałem – mówi Krzysztof Różański.

W trakcie pielgrzymki ks. bp Tadeusz Bronakowski wyróżnił Ojca Dyrektora dr. Tadeusza Rydzyka przyznając mu statuetkę Apostoła Trzeźwości wraz z Dyplomem uznania.

Jak podkreślono w umotywowaniu tego wyróżnienia „w dziełach założonych przez Ojca Dyrektora stale są obecne idee Apostolstwa Trzeźwości”.

RIRM

drukuj